Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Polska z fabryką katod do akumulatorów litowo-jonowych

bateria

Polska z fabryką katod do akumulatorów litowo-jonowych

Belgijska firma Umicore zainwestuje ponad 1,38 mld złotych w nową fabrykę, która powstanie w Polsce. Zakład będzie produkował akumulatory litowo-jonowe, które są niezbędnym składnikiem baterii do samochodów elektrycznych.

CFF OPP Baner poziom mobile450 x 250CFF OPP Baner poziom 6.03.2023 1
Reklama

Fabryka planowana przez Belgów powstanie w Nysie i będzie pierwszą tego typu w Europie oraz trzecią na świecie. Póki co takie zakłady prosperują w Chinach i Korei Południowej. Nowa fabryka zapewni ponad 400 miejsc pracy i zacznie funkcjonować pod koniec 2020 roku. Jak mówi Jadwiga Emilewicz, minister przedsiębiorczości i technologii: „Umicore to kolejna firma, która wybrała Polskę na miejsce, w którym chce rozwijać swoje zaawansowane technologie. Na takich inwestycjach szczególnie nam zależy. Rząd stawia na kreację i gospodarkę, która opiera się na nowoczesnych, zaawansowanych technologicznie i perspektywicznych inwestycjach”.

Podczas uroczystego ogłoszenia inwestycji Belgów w Polsce prezes zarządu Umicore – Marc Grynberg, pokreślił, że: „Inwestycja Umicore w Nysie odegra kluczową rolę w zapewnieniu czystej mobilność w Europie i przyczyni się znacząco do realizacji inicjatywy Unii Europejskiej, mającej na celu promowanie zrównoważonego rozwoju przemysłu akumulatorowego opartego na zaawansowanych technologiach”.

Podczas ogłaszania decyzji obecni byli również: ambasador Belgii w Polsce – Luc Jacobs, wiceminister sprawiedliwości – Paweł Jaki, wiceminister przedsiębiorczości i technologii – Marcin Ociepa oraz burmistrz Nysy – Kordian Kolbiarz.

Umicore wybrał Nysę ze względu na jej lokalizację w Europie, wykwalifikowaną kadrę oraz lokalne uczelnie wyższe, z którymi zamierza podjąć współpracę w zakresie nowych rozwiązań technologicznych. Nie bez znaczenia okazał się również dostęp do niskoemisyjnej energii elektrycznej.

Umicore na polskim rynku technologicznym działa od 1996 roku, zaczynając od produkcji blach cynkowo-tytanowych. Obecnie firma postrzegana jest na świecie jako globalny potentat z zakresu technologii i recyklingu materiałów. W Polsce posiada już fabrykę w Nowej Rudzie, w której zatrudnia 80 osób odpowiedzialnych za produkcję katalizatorów. Na całym świecie ma 59 zakładów, natomiast w Europie 24.

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.