„Polski E-BUS” ze wsparciem NCBiR?

Konsorcjum „Polski E-BUS” podało informacje, że zainteresowane jest staraniem się o dofinansowanie z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju (NCBiR) w ramach projektu bezemisyjnego transportu w naszym kraju.

Konsorcjum to zrzesza podmioty, które chcą finalnie skonstruować autobus elektryczny w naszym kraju. Są to: Pol-Mot Holding, Zakład Elektroniki Przemysłowej Enika, Bmz Poland, Przemysłowy Instytut Motoryzacji (PIMOT), Kompozyty, SAV Studio, Xdisc, Innowative Trade and Product Strategies, Zakład Maszyn Elektrycznych Emit, AIU+, Ursus Bus, Platige Image, Railway Eco Driving System i ITM Poland.

Program NCBiRu zakłada, że dzięki dofinansowaniu do roku 2023 na polskie drogi wyjedzie ponad tysiąc nowej generacji autobusów elektrycznych. Konkurs realizowany jest w trybie tzw. partnerstwa innowacyjnego, co stawia państwo w roli zamawiającego. Mechanizm ten ma stwarzać rynek dla innowacyjnych produktów.

Jak się szacuje, projekt wart jest ponad dwa miliardy dolarów. Jego efektem ma być opracowanie i dostarczenie elektrycznych autobusów. Wszystkie pojazdy mają być nowe i dopuszczone do ruchu drogowego.

Jak zaznaczają przedstawiciele konsorcjum, projekt budowy polskiego autobusu elektrycznego idealnie wpasowuje się w model współpracy z NCBiR.

„Polski E-BUS” obecnie rozwija modułowy pojazd elektryczny, w którym instalować będzie można wiele różnych rodzajów energii. Ma on charakteryzować się sporą autonomią jazdy, co pozwoli mu wyróżnić się pozytywnie na tle światowej konkurencji.

źródło: cire.pl


Dodaj komentarz

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy maksymalnie jedną wiadomość w tygodniu, nie spamujemy!

Czytaj więcej:

Tesla model Y – konsensus pomiędzy jakością a ceną

Miłośnicy pojazdów elektrycznych w końcu doczekali się: po szumnych zapowiedziach i latach wyczekiwania w marcu 2019 roku zaprezentowano Tesla model Y. To luksusowe auto o dużym zasięgu w USA traktowane jako „kompaktowy” SUV. Do setki rozpędza się od 3,7 do 5,1 sekundy (w zależności od wariantu). Cena wyjściowa rozpoczyna się od 38,5 tys. dolarów.