1200x628 4
Reklama

Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Pompa ciepła – zalety i wady ogrzewania OZE

Pompa ciepła – zalety i wady ogrzewania OZE

Ogrzewanie to jedna z kluczowych kwestii branych pod uwagę przy budowie i kupnie nieruchomości. Jeżeli zastanawiasz się, czy Twoja instalacja grzewcza powinna bazować na pompie ciepła, poznaj jej zalety i wady, a podjęcie odpowiedniej decyzji będzie łatwiejsze!

CFF OPP 450 250 1CFF baner poziom B3 CFA 8.02
Reklama

Zalety

Tym, co decyduje o wyborze pompy ciepła przez coraz większą liczbę Polaków, jest m.in. oszczędność energii wynikająca z jej zastosowania. Prawidłowo dobrane i zamontowane urządzenie pracuje z wysoką wydajnością i przy relatywnie niskim zużyciu prądu. W porównaniu z tradycyjnymi technologiami grzewczymi bazującymi na spalaniu paliw kopalnych pompa ciepła pozwala na zredukowanie kosztów utrzymania komfortu termicznego we wnętrzach nawet o 40-60%. Jeśli się na nią zdecydujesz, pamiętaj też o wykupieniu ubezpieczenia nieruchomości – więcej na jego temat przeczytasz pod adresem https://www.ubezpieczeniemieszkania.pl/blog/ubezpieczenie-domu-od-wszystkich-ryzyk.

Kolejną kwestią przemawiającą za postawieniem na pompę ciepła jako technologię grzewczą jest wygoda użytkowania. Urządzenie przez cały czas pracuje samodzielnie i nie wymaga żadnych czynności eksploatacyjnych – można zapomnieć o usuwaniu sadzy czy czyszczeniu komina albo paleniska. To technologia całkowicie bezobsługowa, która jest ukłonem w stronę osób stawiających przede wszystkim na wygodę i oszczędność czasu. Polecamy jej wykorzystanie także w budynku rekreacyjnych – przy okazji sprawdź najlepsze ubezpieczenie domu letniskowego.

Również przyjazność środowisku należy uznać za zaletę, która przemawia na korzyść pompy ciepła. Rzeczywiście, to bardzo ekologiczne rozwiązanie, ponieważ działa w sposób bezemisyjny, pobierając energię z otoczenia bez generowania jakichkolwiek niepożądanych i szkodliwych substancji. Z tego powodu montaż i zakup pompy ciepła jest objęty dofinansowaniami, z których warto korzystać, aby zmniejszyć koszty inwestycji, co można uznać za kolejną zaletę tej technologii. Pamiętaj też, że od wyceny budynku zależy cena, jaką trzeba zapłacić za ubezpieczenie na dom.

Zastosowanie pompy ciepła jako źródła ogrzewania uznaje się za najlepszy wybór dla nowoczesnych nieruchomości o dobrej efektywności energetycznej. Z tego względu jej montaż może korzystnie wpłynąć na wartość budynku, co przyniesie wymierne zyski podczas sprzedaży. Polecamy pompę ciepła także dlatego, że optymalnie współpracuje z ogrzewaniem podłogowym, które całkiem słusznie stanowi coraz popularniejszy wybór w polskich domach i mieszkaniach.

Wady

Pompy ciepła mają wiele zalet, ale nie są pozbawione wad. Tym, co odstrasza od ich montażu, jest niewątpliwie wysoka cena zarówno prac instalacyjnych, jak i samych komponentów tworzących instalację grzewczą. Początkowe wydatki inwestycyjne na pompę ciepła są znacznie wyższe niż w przypadku technologii bazujących na wykorzystaniu paliw kopalnych. Za pewne pocieszenie należy uznać możliwość uzyskania dofinansowania.

Ograniczeniem jest również warunek dobrej efektywności grzewczej, który powinny spełniać nieruchomości wyposażone w ogrzewanie z pompą ciepła. To z kolei oznacza, że w starym budownictwie i nieocieplonych domach jej zastosowanie staje się nieopłacalne. Ponadto niektóre modele mogą pracować relatywnie głośno, co dla niektórych osób stanowi mniej lub bardziej poważną wadę. To samo dotyczy konieczności wygospodarowania miejsca na montaż urządzeń wchodzących w skład instalacji, co de facto oznacza zmniejszenie powierzchni użytkowej nieruchomości.

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.