Ponad 4 mln euro od NCBR dla Saule Technologies na rozwój modułów perowskitowych

Narodowe Centrum Badań i rozwoju przyznało grant firmie Saule Technolgies na rozwój technologii ogniw perowskitowych. Jego budżet to 4,35 mln euro. Ogniwa mają być wykorzystane w urządzeniach z obszaru Internetu Rzeczy. 

Dofinansowanie ma być wykorzystane w celu optymalizacji ogniwa w warunkach gorszego nasłonecznienia. Saule Technologies już w tej chwili prowadzi rozmowy z potencjalnymi odbiorcami ich produktów. Artur Kupczunas, jeden z założycieli firmy, bierze pod uwagę klientów z sektorów mikroelektroniki, big data i telekomunikacji.

Fotowoltaika od Columbus Energy

W połowie 2019 roku firma zapowiadała uruchomienie we Wrocławiu pilotażowej linii produkcyjnej. Jej zdolność produkcyjna na początku miała wynosić do 40 tys. m2 wyprodukowanych urządzeń w skali roku, a w 2020 roku osiągałaby  już 200 tys. m2.

Wtedy ST mówiło o sprawności swoich modułów perowskitowych na poziomie 10 proc. Kilka miesięcy wcześniej chwaliła się 17,6 proc. na poziomie ogniwa. Ostatecznie linia nie powstała w zapowiadanych terminach, a obecnie prace wstrzymano. Powodem jest pandemia koronawirusa- kierownicy odpowiedzialni za budowę linii musieli wrócić do swoich krajów. Prace zostaną wznowione, gdy sytuacja epidemiczna na to pozwoli. 

Źródło: gramwzielone.pl