Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Popiersie Nefretiti wyrzeźbione przez pszczoły

Popiersie Nefretiti wyrzeźbione przez pszczoły

Słowacki artysta Tomas Libertiny zaaranżował niezwykły projekt artystyczny i postanowił odtworzyć słynną egipską rzeźbę z wosku pszczelego. Cały proces trwał dwa lata, a pomagało w nim aż 60 tysięcy pszczół.

Reklama

Jak stworzoną nową boginię?

Do wykonania tej wyjątkowej konstrukcji potrzebny był najpierw model imitujący popiersie. Wydrukowano go w nowoczesnej technologii na drukarce 3D. Następnie model umieszczono w specjalnie przystosowanym, swoistym „ulu”, gdzie wpuszczono rój pszczół. Te powoli wypełniały konstrukcję woskiem. 

Ostateczny wygląd woskowa Nefretiti osiągnęła po 2 latach. Ale już od 2019 roku cały proces mogli oglądać turyści z całego świata. Prezentowano go bowiem gościom muzeum Kunsthal w Rotterdamie.

Popiersie z historią

Rzeźba Nefretiti to jeden z najbardziej znanych przykładów sztuki egipskiej. Powstała jeszcze w 1345 roku p.n.e., a jej stworzenie przypisuje się Totmesowi. Przedstawia ona żonę jednego z najbardziej kontrowersyjnych faraonów – Echnatona. To jemu przypisuje się pierwszą w historii próbę wprowadzenia religii monoteistycznej na swoich włościach. Oryginał znajduje się w Muzeum Egipskim w Berlinie i jest wykonany z polichromowanego wapienia. Odkryty przez Niemców skarb w 1912 budzi ogromny zachwyt nie tylko dzięki starannemu wykonaniu, ale również dlatego, że świetnie się zachował – właściwie w nienaruszonym stanie.

Wosk – długotrwały i niezniszczalny

Słowacki artysta przekonuje, że również jego unikatowe dzieło może przetrwać wieki. Libertiny zapewnia, że dobrze zakonserwowany wosk jest bardzo wytrzymałym surowcem. W naturze ciężko o drugi tak trwały budulec. 

Ta rzeźba z łatwością przetrwa tysiące lat, jeśli będzie przechowywana w odpowiednim środowisku. Jestem podekscytowany tą dwoistością lub sprzecznością między kruchością a trwałością – powiedział Tomáš Libertíny.

Obecnie rzeźba znajduje się do 31 stycznia w Amsterdamie w Rademakers Gallery.

https://www.instagram.com/tomaslibertiny/?utm_source=ig_embed

Dbajmy o pszczoły!

Cały artystyczny projekt miał również zwrócić uwagę na trudną sytuację owadów zapylających. Z roku na rok ich liczba drastycznie się zmniejsza. Tymczasem ich rola w przyrodzie wyznacza równowagę dla całego ekosystemu.

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.