Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Białystok zasiedla pszczoły w okolicach miasta. Pierwszy taki projekt w Polsce

Białystok zasiedla pszczoły w okolicach miasta. Pierwszy taki projekt w Polsce

Białystok postanowił czynnie wesprzeć projekt ochrony owadów zapylających w mieście. W Lesie Zwierzynieckim zawieszona została kłoda bartna. Pierwszy raz władze miejskie podejmują się działań, które dotychczas realizowali jedynie leśnicy.

CFF OPP Baner poziom mobile450 x 250CFF OPP Baner poziom 6.03.2023 1
Reklama

Trudna sytuacja pszczół

Mimo że owady zapylające są kluczowe dla zachowania równowagi całego ekosystemu, ich ochrona oraz zapewnienie odpowiednich warunków wciąż są lekceważone.

Z najtrudniejszą sytuacją pszczoły muszą zmierzyć się w miastach, gdzie brakuje miejsca dla ich siedzib, stykają się z silnym zanieczyszczeniem powietrza i innymi zagrożeniami cywilizacyjnymi.

W związku z tym władze miejskie Białegostoku postanowiły polepszyć warunki bytowe owadów. W Lesie Zwierzynieckim na drzewie zawisła kłoda bartna, zasiedlono również barć w starej sośnie. Planowane są kolejne siedziby.

Jak wygląda kłoda bartna?

Jest to specyficzny rodzaj ula, który przypomina dziuplę. Zabezpiecza się ją z zewnątrz przed dzikimi zwierzętami i wiesza na drzewie. Kłody bartne wykonane są z drewna. Jego wydrążone kawałki o długości 1,5- 2 m stanowią doskonałe schronienie dla dzikich pszczół.

hqdefault

Barć i kłody białostockie będą zasiedlone przez specjalne sprowadzone roje, którymi będzie opiekował się pszczelarz Mikołaj Mak. Zostały one zaopatrzone w zapasy tak, aby mogły bezpiecznie przeżyć zimę. Wybrano gatunek odporny na choroby, nieagresywny i wytrzymały.

Spodziewamy się, że będzie to miejsce odwiedzane przez mieszkańców, a studenci uniwersytetu będą tu przychodzić w ramach zajęć – powiedział Andrzej Karolski, dyrektor departamentu gospodarki komunalnej Urzędu Miasta w Białymstoku.

Już w październiku 2019 roku władze miasta stworzyły pasiekę miejską, wytwarzającą miód iwowy, a  tym roku w maju zebrano go po raz pierwszy. Planowane są dalsze inicjatywy wspierania pszczół, których los nie jest obojętny podlaskiej metropolii.

W ramach tej wyjątkowej inicjatywy proekologicznej odbędą się również szkolenia bartników, ścieżki edukacyjne oraz badania naukowe.

Źródło: pap.pl

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.