W Kairze powstaną wiszące ogrody Egiptu

Pracownia Stefano Boeri Architetti pracuje nad innowacyjnym projektem wiszących ogrodów, które zostaną zbudowane na przedmieściach Kairu. W jednym z budynków powstanie hotel, pozostałe dwa będą pełniły funkcję luksusowych apartamentów. W każdym  znajdzie się prawie 15 tys. roślin drzewiastych i krzewiastych. To będą pierwsze obiekty tego typu w Afryce.

Fotowoltaika od Columbus Energy

Inwestycja nazwana Vertical Forest powstanie na przedmieściach Kairu i już założenia ma być chlubą Egiptu. Wykorzystana zieleń ma pełnić nie tylko funkcje estetyczne – to naturalny filtr powietrza, który jednocześnie pozwoli na utrzymanie temperatury i ochronę przed przegrzewaniem. Szacuje się, że zieleń w pojedynczym budynku wyprodukuje rocznie 8 ton tlenu, a pochłonie 7 ton dwutlenku węgla.

Zielone kostki z ogrodami wertykalnymi

Vertical Forest mają kształt kostek o wymiarach 30x30x30 m. Posiadają siedem pięter. Design samego budynku jest prosty, kanciasty i surowy. Inwestycje nabiorą „życia” po wprowadzeniu zieleni (na pożądany efekt trzeba będzie poczekać kilka lat). Każdy piętrowy ogród będzie obsadzony drzewami (350 sztuk) i ogromną ilością krzewów (14000 sztuk). Łącznie znajdzie się miejsce dla ponad 100 różnych gatunków. Jeden obiekt będzie służył jako hotel, dwa pozostałe jako luksusowe apartamenty.

Rozpoczęcie budowy jest planowane na przyszły rok. Trzy „kostki” Vertical Forest powstaną do 2022 roku. Projekt jest realizowany przez pracownię Stefano Boeri Architetti przy współpracy z inwestorem Shimaa Shalash oraz z urbanistką Laurą Gatti. Projekt jest częścią większego planu, który ma sprawić, że Kair stanie się bardziej przyjazny środowisku.