Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Potężna eksplozja w rafinerii ropy naftowej w RPA

Potężna eksplozja w rafinerii ropy naftowej w RPA

W piątek rano wielki wybuch wstrząsnął afrykańską fabryką. Nie wiadomo, co było jej przyczyną. Liczba ofiar również nie jest znana. Eksplozja wywołała chaos na przedmieściach Durbanu.

BANER MOBILEB1
Reklama

Ziemia drżała

W zakładzie koncernu Engen doszło do głośnego wybuchu, a potem pożaru. Michael van der Westhuizen, świadek zdarzenia mieszkający w pobliżu zakładu, tak opisuje dramatyczne wydarzenia: 

Obudziło nas drganie. Wydawało nam się, że bomba z samolotu spadła na dach. Kiedy wybiegliśmy na zewnątrz, zobaczyliśmy ogromne płomienie w rafinerii paliw. Byliśmy przerażeni. Myśleliśmy o ucieczce, bo nie wiadomo było, jak to się skończy.

KSTAR 925x200 PL 1
Reklama

Pożar na szczęście udało się ugasić. Dotychczas nie stwierdzono przyczyny zdarzenia. Ravi Pillay, przedstawiciel zarządu spółki ogłosił, że trwają badania nad tym, co spowodowało to tragiczne wydarzenie. W trakcie jest również ocena strat i skutków eksplozji.

Ucierpieli mieszkańcy miasta

Wiadomo już o zniszczeniu jednego z pobliskich domostw, gdzie mieszkała starsza kobieta z dwoma wnukami. W wyniku zatrucia dymem musiała zostać hospitalizowana. Podobny los spotkał sześć innych osób.

CFF Baner poziom mobile CFA 8.02 450 x 250 px 1CFF Baner poziom B3 CFA 8.02 1
Reklama

Nie określono jeszcze, jakie skutki ekologiczne wywołał pożar i jakie szkodliwe związki chemiczne przedostały się do atmosfery.

Władze miejskie są oburzone działaniem koncernu. Żądają wyjaśnień i zapowiadają, że będą domagać się odszkodowania.

Mogło się skończyć tragicznie

Durban to trzecie co do wielkości w RPA. Pożar stanowił ogromne zagrożenie dla zwartej i ciasnej zabudowy. Wielokrotnie mieszkańcy protestowali przeciwko działaniu rafinerii w tak bliskim sąsiedztwie domostw. Firma zapewnia jednak, że po wypadku zostaną wyciągnięte wnioski i wzmocnione zabezpieczenia, aby już nigdy nie doszło do takiego zagrożenia. Zapowiedziała również pomoc dla rodzin dotkniętych katastrofą.

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.