Powstał antywęglowy sojusz Powering Past Coal Alliance

węgiel

Głośnym wydarzeniem ostatnich dni był szczyt klimatyczny, który obył się w niemieckim Bonn. Debatowano tam nad powstrzymaniem zmian klimatycznych, będących dużym zagrożeniem dla naszej planety. To właśnie podczas trwania tegorocznego szczytu klimatycznego Wielka Brytania wraz z Kanadą zainicjowały nowy sojusz – Powering Past Coal Alliance – mający na celu szybkie wyeliminowanie z użycia węgla.

Sprawa przeciwko węglowi jest jednoznaczna (…). Sojusz ten zasygnalizuje światu, że czas węgla minął – powiedziała Claire Perry, brytyjska minister ds. zmian klimatycznych i przemysłu.

16 listopada br. do grona członków sojuszu dołączyły Nowa Zelandia, Meksyk, Dania oraz Angola. Prócz nich, wcześniej uczestnictwo zadeklarowały Włochy, Austria, Belgia, Kanada, Kostaryka, Salvador, Fidżi, Finlandia, Francja, Luksemburg, Wyspy Marshalla, Holandia, Niue, Portugalia i Wielka Brytania. Wszyscy członkowie chcą jak najszybciej wycofać węgiel z użycia, bowiem jest on źródłem ogromnych zanieczyszczeń: aż 40% energii elektrycznej na świecie wciąż jest generowana przy jego wykorzystaniu.

Jest to koszt ludzki i ekologiczny, ale nie potrzebujemy go ponosić, kiedy ceny energii odnawialnej gwałtownie spadły (…). Jestem podekscytowania, kiedy widzę taki zapał do przejścia na czystą, bezemisyjną energię – a to dopiero początek! – powiedziała Catherine McKenna, kanadyjska minister środowiska.

Jednym z celów Powering Past Coal Alliance jest zgromadzenie wokół siebie 50. członków jeszcze w nadchodzącym 2018 roku. Wydaje się to możliwe, bowiem wiele państw chce dołączyć do tej inicjatywy w związku z potencjalnymi i wspólnymi korzyściami. Do tej pory tylko Australia odmówiła dołączenia do grupy zaangażowanych państw, ponieważ obawia się o swoje interesy – jest to wszak największy dostawca węgla w swoim regionie.

Co ciekawe, do tej pory do sojuszu nie dołączyły Niemcy, nawet pomimo dużej presji ze strony otoczenia. Działania Niemiec są dosyć niezrozumiałe, bowiem nasi zachodni sąsiedzi kreują siebie na wojowników o dobro środowiska naturalnego, przy jednoczesnym zatruwaniu go węglem. Ten brak konsekwencji jest coraz częściej zauważany na arenie międzynarodowej i stanowi kolejną okazję do politycznych ataków na kanclerz Angelę Merkel.

    Dodaj komentarz

Poprzedni artykuł

Farma Nordsee Ost już po przeglądzie

Następny artykuł

Duże podwyżki cen prądu od przyszłego roku? Dystrybutorzy też chcą podnieść ceny

Mogą też Ci się spodobać...Tagi: ,