Powstało piwo wyprodukowane z uzdatnionej wody ściekowej

Wielkie koncerny coraz chętniej angażują się w projekty, których celem jest propagowanie ekologicznych postaw. Nowatorskim pomysłom przychylna jest zwłaszcza branża motoryzacyjna, która chętnie chwali się kolejnymi „zielonymi” pomysłami. Wśród nich prym wiedzie zwłaszcza rozwój technologii związanej z elektrycznymi pojazdami.

Branża spożywcza nie zamierza jednak pozostać w tyle. Dobrym tego przykładem jest napój, który już niebawem wejdzie na wybrane sklepowe półki. Mowa o piwie, do produkcji którego zostanie wykorzystana woda pochodząca… ze ścieków.

Pomysł stworzenia takiego produktu to efekt współpracy kilku szwedzkich instytucji i grup badawczych: browarów Carlsberg Sweden i New Carnegie, oraz IVL, czyli Szwedzkiego Instytutu Badań nad Środowiskiem (IVL Svenska Miljöinstitutet). Inicjatorem całej akcji jest IVL, który zwrócił się do należącego do Carlsberga browaru New Carnegie oraz browaru Brooklyn Brewery z pomysłem na wytworzenie piwa z wody, która uzdatniana jest w pobliskiej stacji oczyszczania wody Hammarbi.
Piwo o nazwie PU:REST powstało, aby zwrócić uwagę konsumentów na niedobory wody pitnej. Inicjatorzy zauważają, że bariera, która stoi na przeszkodzie upowszechnieniu się produkowanego w ten sposób napoju, jest głównie barierą psychologiczną. Co ciekawe, PU:REST jest pilsnerem, czyli odmianą szczególnie wyróżniającą się czystością smaku.

„Światu zagraża niedobór wody pitnej. Chcemy pokazać, że już teraz dysponujemy technologiami do recyklingu ścieków, które sprawiają, że nadaje się ona do picia i jest równie czysta jak zwykła kranówka”, tłumaczy cytowany przez portal tvp.info Staffan Filipsson, reprezentujący IVL.
Piwo PU:REST wejdzie do sprzedaży w lipcu bieżącego roku. Limitowana ilość będzie dostępna w sieci sklepów Systembolaget, w niektórych barach oraz w trakcie trwania wybranych festiwali.

Media sugerują, że pomysł wytworzenia piwa z uzdatnionej wody ściekowej jest elementem proekologicznego programu Carlsberga „Together Towards Zero”. Częścią tej inicjatywy ma być zmniejszenie przez koncern zużycia wody o połowę jeszcze do 2030 r.