Powstaną obrazy mogące wytworzyć… tlen

Nie tak dawno na łamach portalu Świat OZE pojawiła się informacja o zakończonym Food Waste Hackathonie, który odbył się w połowie listopada br. we Wrocławiu. Jak się okazuje, nie tylko dolnośląska stolica może pochwalić się ciekawymi wydarzeniami, mającymi na celu kształtowanie proekologicznej świadomości mieszkańców. W Krakowie odbyła się bowiem trzecia już edycja Smogathonu, stanowiącego największy antysmogowy konkurs technologiczny na świecie.

Zwycięzcą powyższych zmagań została grupa Artveoli, która zaprezentowała niesamowity obraz, będący połączeniem sztuki oraz nowoczesnej techniki. Jest on w stanie wyprodukować tlen w procesie fotosyntezy, co wyróżnia go spośród wszystkich, nawet najpiękniejszych dzieł sztuki.

Fotowoltaika od Columbus Energy

Na pomysł wpadłam ok. 2,5 roku temu, kiedy o problemie zanieczyszczenia powietrza robiło się coraz głośniej. Na zewnątrz mamy drzewa, które produkują tlen. Korzystając z pewnego doświadczenia w nowych technologiach zastanawialiśmy się, co możemy zrobić, żeby polepszyć sytuację w pomieszczeniach, w których spędzamy ok. 85% czasu – powiedziała Alina Adams, współzałożycielka Artveoli.

Do ostatniego etapu Smogathonu trafiło 12 projektów z różnych zakątków świata. Spośród nich wybrano ścisłą, finałową szóstkę, a zwycięzca został wyłoniony dzięki głosowaniu jury. Za sprawą wygranej grupa Artveoli otrzymała główną nagrodę w wysokości 100 tysięcy dolarów, która w 3/4 zostanie zainwestowana w stworzenie w Krakowie instalacji z obrazów produkujących tlen.

Smogathon cieszył się niezwykłym zainteresowaniem. O randze tego wydarzenia świadczą także słowa pomysłodawcy antysmogowego konkursu. – Wśród 120 zgłoszeń zabrakło jedynie przedstawicieli Antarktydy – skomentował Maciej Ryś.

fot. Artveoli