Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Pożar lasów w Portugalii

Pożar lasów w Portugalii

Prawie tysiąc strażaków, trzysta pojazdów i czternaście samolotów walczy z pożarami lasów w  okolicach miejscowości Proenca-a-Nova i Castelo Branco. Nie wiadomo, jak duże straty już spowodował ogień.

CFF OPP Baner poziom mobile450 x 250CFF OPP Baner poziom 6.03.2023 1
Reklama

Pożar wybuchł w sobotę 25 lipca w pobliżu miejscowości Oleiros. Z powodu znacznie wysuszonej ściółki błyskawicznie się rozprzestrzeniał. W niedziele trawił już wzgórza w pobliżu Castelo Branco i Proenca-a-Nova. Od wczoraj z pożarem walczy ponad 1000 strażaków oraz 14 samolotów gaśniczych.

Gaszenie pożarów może potrwać nawet do środy

Władze portugalskiej ochrony cywilnej ogłosiły, że dziś rano udało się opanować kilka pożarów w północnej części kraju. Dogaszanie ognia prowadzone jest m.in. w gminach Ponte de Lima, Vinhais oraz Vila Flor. 

Według Eduarda Cabrity, portugalskiego ministra spraw wewnętrznych, choć udało się opanować również część pożaru w Oleiros, to walka z ogniem w tym regionie może potrwać nawet do środy.

Stan alarmowy w całej Portugalii

Dziś w nocy władze Portugalii wprowadziły stan alarmowy dla całego kraju. Zgodnie z przepisami obowiązuje zakaz prac w kompleksach leśnych, a także na terenach rolnych, które do nich przylegają. We wszystkich portugalskich dystryktach nakazano mobilizację jednostkom straży pożarnej. Stan alarmowy ma potrwać co najmniej do wtorku.

Na termometrach nawet 42

Walkę z rozprzestrzeniającym się ogniem znacznie utrudnia silny wiatr oraz utrzymujące się od przeszło dwóch tygodni upały. Prognozy nie są optymistyczne – jeszcze dzisiaj w niektórych częściach Portugalii synoptycy przewidują, że temperatury osiągną nawet 42℃.

Źródło: polsatnews.pl, rmf24.pl

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.