Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Poznaj zasady, które będą panowały w nowym polskim parku narodowym

Poznaj zasady, które będą panowały w nowym polskim parku narodowym

Czy w nowo powstającym parku narodowym będziesz mógł łowić ryby, polować na zwierzęta albo robić zdjęcia? Czy okoliczni mieszkańcy będą musieli płacić za wstęp na obszar parku? Ministerstwo Klimatu i Środowiska przedstawiło kilka nowych informacji na temat zasad, które będą panowały na jego terenie. 

Reklama

W Polsce powstanie park narodowy

W Polsce po raz pierwszy od 23 lat powstanie park narodowy – poinformował w lutym b.r. Mikołaj Dorożała, wiceminister klimatu i środowiska. Obszar, na którym zostanie on usytuowany, to tzw. Międzyodrze, czyli teren pełen rozległych bagien i torfowisk położonych pomiędzy dwiema odnogami Odry, w województwie zachodniopomorskim.

Aktualnie obszar ten pozostaje już pod ochroną – mieści się na nim Park Krajobrazowy Dolina Dolnej Odry. Z tego względu wiele osób spodziewa się, że to jego teren zostanie przekształcony w park narodowy. Nie zostało to jednak potwierdzone przez ministerstwo, które aż do tego momentu raczej stroniło od podawania szczegółów w tej kwestii. 

Wczoraj jednak postanowiono odpowiedzieć na niektóre z najczęściej zadawanych przez okolicznych mieszkańców pytań.

Zasady wstępu na teren parku

Osoby, które posiadają własne grunty na terenie nowo tworzonego parku narodowego, nadal będą mogły swobodnie z nich korzystać. Ci z nas natomiast, którzy planują odwiedzać go ze względów turystycznych, będą jednak musieli przestrzegać kilku reguł. 

Przede wszystkim należy pamiętać, że mamy do czynienia z obszarem chronionym, dlatego korzystanie z tego terenu jest uzależnione między innymi od warunków naturalnych i środowiskowych – przykładowo w okresie lęgu chronionych gatunków ptaków część terenu może zostać wyłączona z możliwości zwiedzania. Lepiej uwzględnić to w planie swojej wycieczki.

Poza tym na terenie parku powstaną szlaki turystyczne, miejsca biwakowe i odpoczynku, przystanie, kładki oraz wieże widokowe.

Komu przysługuje darmowe wejście?

Mieszkańcy gmin, na których terenie zostanie ustanowiony park narodowy lub gmin, które z nimi sąsiadują, będą cieszyć się możliwością darmowego wstępu na obszar parku narodowego. Kto jednak będzie musiał zakupić bilet? Turyści i osoby spoza wymienionych obszarów. Bez obaw – opłata za niego nie jest wysoka. Na ten moment to koszt 10 złotych. 

Czy na terenie parku będzie można robić zdjęcia?

Na obszarze nowego parku narodowego będzie można fotografować przyrodę w granicach przewidzianych w regulaminie. 

– Wolno będzie filmować i robić zdjęcia bez niepokojenia i płoszenia zwierząt oraz schodzenia ze szlaków. Warto przy tym pamiętać, że już dziś, nawet poza parkami narodowymi, obowiązuje szereg zakazów w stosunku do zwierząt objętych ochroną gatunkową, np. filmowania powodującego płoszenie – czytamy w opublikowanej przez MKiŚ odpowiedzi. –  Możliwe jest także uzyskanie indywidualnego zezwolenia na odstępstwo od zakazów obowiązujących w parku narodowym, np. schodzenia z wyznaczonych szlaków. 

Co ważne, na terenie parku narodowego będzie obowiązywał zakaz używania dronów. Bez zgody uzyskanej od dyrektora terenu, można zapomnieć o zdjęciach natury z lotu ptaka.

Krótkie odpowiedzi na pozostałe pytania

Wyżej omówione odpowiedzi nie wyczerpują tematu. Pytań, które się pojawiają i są istotne dla mieszkańców regionu, jest więcej. Poniżej przedstawiamy listę konkretnych informacji, o których warto wiedzieć:

  1. Stworzenie parku narodowego nie wpłynie na ograniczenie korzystania z dróg przebiegających przez Międzyodrze.
  2. Nie uniemożliwi też żeglugi po Odrze.
  3. Na terenie parku narodowego będzie możliwe wędkowanie.
  4. Będzie obowiązywał na nim także zakaz polowań.
  5. Na obszarze parku narodowego będzie możliwe prowadzenie działalności rolniczej. W wielu przypadkach jest ona korzystna dla ochrony przyrody. 
  6. Park narodowy będzie wypłacał odszkodowania za szkody wyrządzane przez zwierzęta. Środki te będą pochodziły z budżetu państwa.
  7. Dyrektor parku narodowego może zezwolić na ograniczone poruszanie się motorówkami po Międzyodrzu.
  8. Utworzenie parku narodowego nie wpłynie na możliwość wykonywania prac na Odrze.
  9. Powołanie parku narodowego nie spowoduje wprowadzenia strefy ciszy na obszarach z nim sąsiadującym.
  10. Nie ograniczy też możliwości organizacji imprez plenerowych lub masowych.

Dlaczego Międzyodrze?

Poza powyższymi kwestiami ministerstwo ustosunkowało się także do kwestii położenia parku. Dlaczego wybrano akurat ten teren i jaki będzie miało to skutek dla mieszkańców?

Jak odpowiada MKiŚ, teren Międzyodrza posiada odpowiednie warunki do spełnienia wszystkich funkcji i celów stojących przed parkami narodowymi:

  • aktywnej ochrony przyrody, 
  • rozwoju zrównoważonej turystyki przyrodniczej, 
  • nowoczesnej edukacji przyrodniczej.

– Obszar ten jest niezwykle cenny przyrodniczo. Występuje tu wielka różnorodność fauny i flory, długa lista gatunków chronionych. Samych ptaków jest tu ponad 200 gatunków (125 lęgowych), w tym wiele zagrożonych wyginięciem. To niemal całkowicie dzika kraina torfowisk, podmokłych łąk, plątanina kanałów, rozlewisk, a nawet jezior, w większości zupełnie niedostępna dla ludzi. Jest to obszar o niezwykłej historii z kilkudziesięcioma zabytkowymi budowlami hydrotechnicznymi. Dla wielu to wciąż nieodkryty ląd! Ta izolacja sprzyja naturalnemu bogactwu, które jest czymś wyjątkowym w tej części Europy – czytamy w wydanym dokumencie. – Ponadto park narodowy będzie miał charakter transgraniczny. Istnieje możliwość szerokiego wykorzystania funduszy transgranicznych oraz współpracy w zakresie rozwoju zrównoważonej turystyki.

Kolejnym celem powstania parku narodowego na tym obszarze jest pragnienie pobudzenia rozwoju gmin, na których terenie zostanie usytuowany oraz tych sąsiadujących z jego obszarem. Szczególnie duży wkład mogą wnieść inwestycje związane z branżą turystyczną.

Źródło: Ministerstwo Klimatu i Środowiska

Fot.: tomek81277/flickr.com

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.