Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Pracowite mrówki

pożyteczne mrówki

Pracowite mrówki

Na pewno znasz te małe owady. Można je spotkać w ogromnych ilościach w lesie, a czasami też w miastach. Są bardzo pracowite i Ziemia, korzysta z ich wspaniałej pracy. Czy wiesz, co potrafią zrobić dla środowiska? Z ochroną środowiska radzą sobie dużo lepiej niż ludzie.

Reklama

Kop bezustannie!

Może udało ci się kiedyś zobaczyć sporej wielkości kopiec w lesie? To gniazdo mrówek. Nie znajduje się ono tylko na powierzchni. Jego większa część umiejscowiona jest pod ziemią. Codziennie brygady mrówek wychodzą ciężko pracować przy drążeniu korytarzy. To bardzo ważna praca dla rodziny mrówek, ale także dla gleby. Dzięki mrówkowym pracom wykopaliskowym jest ona napowietrzona i żyzna. A to bardzo ważne, jeżeli coś ma na niej rosnąć.

Porządni sprzątacze

Ludzie mogliby się uczyć od mrówek ich dbałości o porządek. Nam czasami ciężko jest posprzątać tylko po sobie, a co dopiero mówić o innych. Mrówki natomiast czyszczą swoje otoczenie. Są sprzątaczami w lesie. Jeżeli jakieś zwierze umrze – mrówki zaraz zajmują się jego zwłokami do momentu, aż zostaną tylko kości. Podobnie zjadają umierające owady czy resztki jedzenia, które porzucą nieeleganccy ludzie. Bo porządek musi być! I kto jak kto, ale mrówka tego dopilnuje!

Mali obrońcy

Czy możesz sobie wyobrazić, że mrówki mogą obronić las przed zniszczeniem? Te malutkie owady? A to prawda! Jeśli do lasu sprowadzają się jakieś szkodniki i robi się ich bardzo dużo, do pracy wkraczają mrówki. Natychmiast zmieniają swoją dietę i zjadają szkodniki, które zagrażają drzewom. Drzewa mogą rosnąć w spokoju, bezpieczne, bo przecież mają mrówki!

A Ty jak traktujesz mrówki?

Te małe owady są bardzo pożyteczne. Dbają o równowagę w lasach i o ich zdrowie. Pamiętaj, żeby te małe owady szanować. Nie rozdeptuj ich, nie przeszkadzaj im w pracy. W żadnym wypadku nie niszcz mrowisk, bo to ich domy, nad którymi ciężko pracowały. Staraj się brać z nich przykład i też dbaj o środowisko!

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.