Premie dla najemców za korzystanie z fotowoltaiki

Dotychczasowo dofinansowania do instalacji systemu fotowoltaicznego przysługiwały w Niemczech jedynie właścicielom domów, jednakże teraz rząd federalny planuje zmiany i chce umożliwić korzystanie z systemu wsparcia także najemcom mieszkań i domów, którzy korzystać mają z systemów fotowoltaicznych, znajdujących się na ich dachach.

Jak zakłada nowy projekt ustawy, przy sprzedaży energii elektrycznej pochodzącej z dachowych instalacji fotowoltaicznych najemcom lokali mieszkalnych w Niemczech oferowany ma być bonus. Ustawa przygotowana została przez minister gospodarki Brigitte Zypries i ma umożliwić wypłacanie dopłat najemcom, którzy kupuję energię z OZE wyprodukowaną w tym samym budynku, w którym mieszkają.

Wysokość bonusu uzależniona jest od wielkości systemu PV na budynku. Wahać się ona będzie od 0,0275 euro/kWh do 0,0381 euro/kWh dla instalacji o mocy do 10 kW. Dla instalacji o mocy od 10 do 40 kW dopłata wynieść ma 0,0347 euro/kWh, a dla instalacji o mocy do 100 kW – 0,021 euro/kWh. System wsparcia obejmie nawet 500 MW instalacji PV w całych Niemczech. Według rządowych szacunków z dofinansowania skorzystać mogą mieszkańcy około 3,8 miliona lokali mieszkalnych.

Jak uważa minister Zypries, wprowadzenie tego bonusu ma wyrównać korzyści ze wspierania OZE. Dodatkowo ma to umożliwić szybszy rozwój sektora PV w tym kraju. Przedstawiciele sektora fotowoltaicznego zwracają jednak uwagę, że zapisy ustawy są dosyć niejasne – nowe prawo może spowodować sporo komplikacji, które de facto utrudnią popularyzację modelu sprzedaży energii z OZE mieszkańcom najmowanych lokali.

    Dodaj komentarz

Poprzedni artykuł

Sprzedaż aut elektrycznych w Europie szybko wzrasta

Następny artykuł

Rekordowo wysoki odsetek źródeł odnawialnych w niemieckim miksie energetycznym

Mogą też Ci się spodobać...Tagi: ,