Sprzedaż aut elektrycznych w Europie szybko wzrasta

W pierwszym kwartale bieżącego roku w Unii Europejskiej odnotowano bardzo duży wzrost sprzedaży aut elektrycznych. Sytuacja taka miała miejsce także w Polsce, aczkolwiek liczba sprzedanych w naszym kraju pojazdów elektrycznych nie robi aż tak dużego wrażenia.

Jak informuje ACEA (europejskie stowarzyszenie producentów pojazdów) w I kwartale 2017 liczba samochodów elektrycznych wyniosła ponad 47 tysięcy pojazdów. W analogicznym okresie zeszłego roku było ich około 36 tysięcy, co daje wzrost o niemalże 30%. Wzrostowi sprzedaży aut elektrycznych towarzyszył także wzrost popytu na elektryczne auta hybrydowe, tych zarejestrowano w Unii 111 tysięcy – o ponad 60% więcej niż w I kw. 2016.

Najwięcej aut elektrycznych zarejestrowano w pierwszej części bieżącego roku we Francji – aż 7,4 tysiąca, 5 tysięcy aut zarejestrowano w Niemczech, a 4,6  tysiąca w Wielkiej Brytanii. Poza podium znalazły się: Holandia (2,1 tys.), Austria (1,2 tys.) i Szwecja (1 tys.). Poza UE auta elektryczne także cieszą się sporym zainteresowaniem, na przykład w Norwegii zarejestrowano w I kw. br niemalże 7 tysięcy takich aut.

Jeśli chodzi o samochody hybrydowe to najwięcej z tych pojazdów – ponad 21 tysięcy – zarejestrowano w Wielkiej Brytanii. Niemalże 20 tysięcy zarejestrowano we Francji, ponad 15 tysięcy we Włoszech, ponad 12 tysięcy w Hiszpanii. Niemcy zarejestrowali w omawianym okresie zaledwie niecałe 12 tysięcy aut hybrydowych.

Jeśli chodzi o ogólne statystyki, to jak wylicza niemiecki instytut ZSW, podając dane na koniec zeszłego roku, najwięcej samochodów elektrycznych w Europie zarejestrowane jest w Norwegii (prawie 125 tysięcy), Holandii (114 tysięcy) i Francji (110 tysięcy). Na dalszych pozycjach lokują się mieszkańcy Wysp Brytyjskich (89 tysięcy) i Niemcy (niemalże 51 tysięcy).

Na świecie, jeśli chodzi o rynek aut elektrycznych, liderem są Chiny. W Kraju Środka zarejestrowano niemalże 650 tysięcy takich aut. Zaraz za nimi plasuje się USA z 570 tysiącami aut i Japonia z ponad 152 tysiącami aut.

W Polsce w pierwszym kwartale bieżącego roku zarejestrowano 66 aut elektrycznych (200% wzrost względem analogicznego okresu zeszłego roku) i 77 aut hybrydowych ładowanych z gniazdka (spadek o około 40%). Wszystkich hybryd zarejestrowano w tym okresie 4730 (ponad 200% ilości z I kw 2016). Liczby te wyglądają bardzo blado względem planów resortów energii i rozwoju. Ministerstwa te zapowiedziały, że do roku 2025 po polskich drogach jeździć ma milion samochodów elektrycznych. Rządowa strategia rozwoju elektromobilności może przyspieszyć rozwój, ale jedynie czas pokaże czy możliwe będzie zbliżenie się do założonego celu.

    Dodaj komentarz

Poprzedni artykuł

NFOŚiGW nagrodzi eko dziennikarzy. Zgłoszenia na konkurs trwają do 30 czerwca

Następny artykuł

Premie dla najemców za korzystanie z fotowoltaiki

Mogą też Ci się spodobać...Tagi: , , , , ,