Mateusz Morawiecki

Premier Morawiecki chce kłaść duży nacisk na rozwój OZE w Polsce

 

Premier Mateusz Morawiecki z optymizmem patrzy na przyszłość polskiego sektora OZE: „Jesteśmy na dobrej drodze, aby do 2020 roku zrealizować uzgodniony z Unią Europejską cel 15 procent energii z odnawialnych źródeł”.

Jak tłumaczy premier: „bardzo bogate kraje, które po II wojnie światowej mogły budować normalny system gospodarczy, zainwestowały już 10-15 lat temu w odnawialne źródła energii”. Wtedy niezbędne było dla ich rozwoju spore dofinansowanie ze środków państwowych.

Nasz kraj nie miał takiej szansy, jak zauważa premier. Zupełnie inne położenie po II Wojnie Światowej spowodowało, że Polska „zbudowała swoją energetykę w oparciu o węgiel”, co niestety nie ułatwia transformacji sektora energetycznego.

„Dzisiaj staramy się ją w sposób ekonomiczny i efektywny energetycznie transformować”, mówi o gospodarce energetycznej naszego kraju Morawiecki. Szczególnie dotyczy to odnawialnych źródeł energii, „które bardzo intensywnie rozwijamy”, jak zaznacza premier.

„Mamy aspiracje, aby ten cel, który został uzgodniony z Unia Europejska, czyli 15 procent naszej energii do roku 2020, został wykonany. Jesteśmy na bardzo dobrej drodze, aby go wykonać”, oświadczył Morawiecki. Pozostaje nam równie optymistycznie patrzeć na rozwój tego sektora w naszym kraju.

Dodaj komentarz


Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy maksymalnie jedną wiadomość w tygodniu, nie spamujemy!

Mogą Ci się także spodobać

Robotyka, automatyka, odpowiedzialne gospodarowanie zasobami – w Krakowie startuje Open Eyes Economy Summit

Po raz kolejny do Krakowa przyjadą myśliciele i działacze z całego świata, którzy wyznaczają nowe, a zarazem odpowiedzialne trendy w dziedzinach związanych z życiem codziennym. Tegoroczna edycja Open Eyes Economy Summit odbędzie się w dniach 20–21 listopada na terenie Centrum Kongresowego ICE. Podczas OEES będzie można wziąć udział w wykładach i dyskusjach związanych m.in. z najnowocześniejszymi technologiami, ochroną środowiska naturalnego oraz zagadnieniami związanymi z zieloną energią.

Codzienny raport smogowy – 17.11.

Dziś według Polskiego Indeksu jakości powietrza w większości miast jest dobrze (PM10 – 21-60, PM2.5 -13-36), ale czy naprawdę tak jest? Wystarczy spojrzeć jakie są dopuszczalne poziomy stężeń dla pyłów zalecane przez Światową Organizacji Zdrowia by stwierdzić, że nasz krajowy indeks jest bardzo liberalny.