Mateusz Morawiecki

Premier Morawiecki chce kłaść duży nacisk na rozwój OZE w Polsce

 

Premier Mateusz Morawiecki z optymizmem patrzy na przyszłość polskiego sektora OZE: „Jesteśmy na dobrej drodze, aby do 2020 roku zrealizować uzgodniony z Unią Europejską cel 15 procent energii z odnawialnych źródeł”.

Jak tłumaczy premier: „bardzo bogate kraje, które po II wojnie światowej mogły budować normalny system gospodarczy, zainwestowały już 10-15 lat temu w odnawialne źródła energii”. Wtedy niezbędne było dla ich rozwoju spore dofinansowanie ze środków państwowych.

Nasz kraj nie miał takiej szansy, jak zauważa premier. Zupełnie inne położenie po II Wojnie Światowej spowodowało, że Polska „zbudowała swoją energetykę w oparciu o węgiel”, co niestety nie ułatwia transformacji sektora energetycznego.

„Dzisiaj staramy się ją w sposób ekonomiczny i efektywny energetycznie transformować”, mówi o gospodarce energetycznej naszego kraju Morawiecki. Szczególnie dotyczy to odnawialnych źródeł energii, „które bardzo intensywnie rozwijamy”, jak zaznacza premier.

„Mamy aspiracje, aby ten cel, który został uzgodniony z Unia Europejska, czyli 15 procent naszej energii do roku 2020, został wykonany. Jesteśmy na bardzo dobrej drodze, aby go wykonać”, oświadczył Morawiecki. Pozostaje nam równie optymistycznie patrzeć na rozwój tego sektora w naszym kraju.

Dodaj komentarz

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy maksymalnie jedną wiadomość w tygodniu, nie spamujemy!

Czytaj więcej:

Opracowano system zasilania energią słoneczną, który działa również w nocy

Innowacyjna bateria termiczna opracowana przez naukowców z Uniwersytetu Curtin będzie kluczem do systemu energii słonecznej zdolnego do produkcji energii elektrycznej przez noc. Pozwoli to instalacjom OZE rywalizować z paliwami kopalnymi jako realnym źródłem energii dla przemysłu komercyjnego i ciężkiego na całym świecie, w tym dla górnictwa.