Wiadomości OZE Premier Morawiecki chce kłaść duży nacisk na rozwój OZE w Polsce 02 marca 2018 Wiadomości OZE Premier Morawiecki chce kłaść duży nacisk na rozwój OZE w Polsce 02 marca 2018 Przeczytaj także Polska Bakterie w miejskich tężniach. Kraków chce wprowadzenia norm sanitarnych Miejskie tężnie zaczęły powstawać, by pełnić rolę „mini-uzdrowisk” dostępnych dla mieszkańców miast. W ostatnim czasie stały się bardzo popularne, dzięki wskazywanym prozdrowotnym właściwościom. Dzięki inicjatywom samorządów oraz często w wyniku głosowań na projekty Budżetu Obywatelskiego następne obiekty tego typu zaczęły pojawiać się w kolejnych miejscach w Polsce. Jednak te drewniane konstrukcje z gałązek tarniny mogą kryć niewidoczne zagrożenie. Badania mikrobiologiczne dowodzą, że często przy niewłaściwym utrzymaniu miejskie tężnie mogą stać się środowiskiem sprzyjającym rozwojowi bakterii i grzybów. Problemem ma być brak odpowiednich regulacji prawnych, co sprawia, że nie są zapewnione odpowiednie warunki sanitarne. Polska Giełda bije rekordy, a firmy zwalniają tysiące pracowników. Narasta cichy kryzys polskiej gospodarki Początek roku pokazał wyraźny kontrast w polskiej gospodarce – rekordy na warszawskiej giełdzie zbiegły się z falą zwolnień i pogarszającą się sytuacją na rynku pracy. Rosnące koszty działalności sprawiają, że część przedsiębiorców ogranicza inwestycje lub całkowicie wycofuje się z mniej rentownych segmentów rynku. Efektem są tysiące zwolnień i najsłabsza sytuacja na rynku pracy od ponad czterech lat. W tle tego kryzysu sektor energetyczny przechodzi gwałtowną transformację, od której zależą koszty prowadzenia biznesu w kraju nad Wisłą. Premier Mateusz Morawiecki z optymizmem patrzy na przyszłość polskiego sektora OZE: „Jesteśmy na dobrej drodze, aby do 2020 roku zrealizować uzgodniony z Unią Europejską cel 15 procent energii z odnawialnych źródeł”. Reklama Jak tłumaczy premier: „bardzo bogate kraje, które po II wojnie światowej mogły budować normalny system gospodarczy, zainwestowały już 10-15 lat temu w odnawialne źródła energii”. Wtedy niezbędne było dla ich rozwoju spore dofinansowanie ze środków państwowych. Nasz kraj nie miał takiej szansy, jak zauważa premier. Zupełnie inne położenie po II Wojnie Światowej spowodowało, że Polska „zbudowała swoją energetykę w oparciu o węgiel”, co niestety nie ułatwia transformacji sektora energetycznego. „Dzisiaj staramy się ją w sposób ekonomiczny i efektywny energetycznie transformować”, mówi o gospodarce energetycznej naszego kraju Morawiecki. Szczególnie dotyczy to odnawialnych źródeł energii, „które bardzo intensywnie rozwijamy”, jak zaznacza premier. „Mamy aspiracje, aby ten cel, który został uzgodniony z Unia Europejska, czyli 15 procent naszej energii do roku 2020, został wykonany. Jesteśmy na bardzo dobrej drodze, aby go wykonać”, oświadczył Morawiecki. Pozostaje nam równie optymistycznie patrzeć na rozwój tego sektora w naszym kraju. Fot.: Canva Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.