farma fotowoltaiczna Kraśnik Koszaliński

12 nowych elektrowni słonecznych w tym roku w Polsce

Modus Energy rozpoczęła w Polsce budowę 12 nowych elektrowni słonecznych. Inwestycja będzie kosztowała 11 mln euro, które pochodzą z funduszy private equity międzynarodowego holdingu Modus Group, a jej zakończenie planowane jest na czerwiec 2018 roku. Energia elektryczna z farm słonecznych trafi do polskich dostawców, a następnie zostanie rozprowadzona zgodnie z zapotrzebowaniem.  

Budowa 12 elektrowni słonecznych to część większego projektu, który zakłada powstanie 50 obiektów tego typu w Polsce o wartości około 50 mln euro. Całość rozmieszczona zostanie na obszarze 130 ha i  będzie miała moc 56 MW. Na 2018 roku zaplanowane jest rozpoczęcie budowy kolejnych 30 farm.

Projekt budowy elektrowni słonecznych w Polsce to efekt państwowych aukcji OZE. Wygrała je spółka Modus Energy, która jak dotąd posiada 1/10 mocy całkowitej energii słonecznej w naszym kraju.

„Projekt Modus Energy to jak dotychczas jedno z największych przedsięwzięć w zakresie energii słonecznej realizowanych w Polsce. Olbrzymi rynek, zaangażowanie państwa w rozwój sektora odnawialnych źródeł energii i przyjazne otoczenie przedsiębiorstwa w Polsce stanowią o atrakcyjności tego kraju dla naszej firmy. Z kolei jako inwestor dysponujemy doświadczeniem i środkami niezbędnymi do wykonania dużych projektów w Polsce”, powiedział Ruslan Sklepovič, prezes zarządu Modus Energy.

Szacuje się, że w połowie 2019 roku w Polsce 700 MW energii będzie pochodzić z elektrowni słonecznych. Do 2020 roku planuje się wzrost ich udziału do 1 GW mocy.

Dodaj komentarz


Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy maksymalnie jedną wiadomość w tygodniu, nie spamujemy!

You May Also Like

Rząd wystraszył się Unii i zmienił zdanie. Będą wiatraki i dekarbonizacja

Starsi Czytelnicy pamiętają pewnie zabawę z dawnego „Przekroju” pod tytułem „Wytęż wzrok i znajdź x szczegółów, którymi różnią się oba rysunki”. Wytężyliśmy się maksymalnie i poszukaliśmy różnic pomiędzy Krajowym Planem na Rzecz Energii i Klimatu przesłanym Brukseli oraz Polityką Energetyczną Państwa 2040 przeznaczoną na użytek krajowy. Okazało się, że w kilku punktach istotnie się różnią.

Codzienny raport smogowy – 17.01.

Pogoda się uspokoiła, czyżby to zwiastowało powrót smogu? Na mapie coraz mniej zielonych punktów. W poniedziałek wystartował Wrocławski Indeks Powietrza, jest to odpowiedź na apel Dolnośląskiego Alarmu Smogowego w sprawie informowania mieszkańców o prawdziwej skali zagrożeń w obszarze jakości powietrza. Niecierpliwie czekamy na bardziej restrykcyjne normy dla całego kraju.