błękitny węgiel

Termomodernizacja wyparła błękitny węgiel

Smog przyczynia się według statystyk nawet do 40 tysięcy przedwczesnych zgonów w skali roku. Nic więc dziwnego, że polski rząd pod naciskami Unii Europejskiej zmuszony jest szukać efektywnych rozwiązań, które mogłyby zapobiec ciągłemu pogarszaniu się jakości powietrza. Po ostatnim wystąpieniu premiera Morawickiego stało się jasne, że Polska obrała kierunek na termomodernizację, ale czy słusznie?

Niewątpliwie termomodernizacja jest w stanie przyczynić się do poprawy jakości polskiego powietrza, ale nie brakuje sceptycznych opinii oraz innych pomysłów na rozwiązanie tego problemu. Jednym z nich jest tzw. „błękitny węgiel”, opracowany w Zabrzu, który miał być idealnym kompromisem pomiędzy nawykami grzewczymi Polaków, a działaniami chroniącymi polskie powietrze.

Błękitny węgiel jest tak naprawdę przetworzonym węglem kamiennym. Podczas spalania w temperaturze 450 stopni Celsjusza pozbawiony został dużej części trujących substancji, których uwalnianie się do atmosfery przyczyniało się właśnie do powstawania smogu.  Dodatkowo w procesie obróbki termicznej zwiększono jego efektywność energetyczną.

Niestety, jak mówi dla portalu money.pl Sławomir Stelmach, dyrektor Centrum Badań Technologicznych Instytutu Chemicznej Przeróbki Węgla w Zabrzu, potencjał projektu nie został wykorzystany. W ubiegłym roku czternaście małopolskich gmin zgłosiło się do Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w celu uzyskania dofinansowania na rzecz zakupu bardziej ekologicznej odmiany węgla. Do dziś nie uzyskały one odpowiedzi, alarmuje dziennik Fakt.

Błękitny węgiel jest droższy o ok. 30% od klasycznego węgla. Według analizy money.pl, gdyby pieniądze przeznaczone na termomodernizację wydać na dopłaty do zakupu błękitnego węgla, środków pieniężnych wystarczyłoby na 40 lat.

 

Dodaj komentarz


Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy maksymalnie jedną wiadomość w tygodniu, nie spamujemy!

You May Also Like

Rząd wystraszył się Unii i zmienił zdanie. Będą wiatraki i dekarbonizacja

Starsi Czytelnicy pamiętają pewnie zabawę z dawnego „Przekroju” pod tytułem „Wytęż wzrok i znajdź x szczegółów, którymi różnią się oba rysunki”. Wytężyliśmy się maksymalnie i poszukaliśmy różnic pomiędzy Krajowym Planem na Rzecz Energii i Klimatu przesłanym Brukseli oraz Polityką Energetyczną Państwa 2040 przeznaczoną na użytek krajowy. Okazało się, że w kilku punktach istotnie się różnią.

Codzienny raport smogowy – 17.01.

Pogoda się uspokoiła, czyżby to zwiastowało powrót smogu? Na mapie coraz mniej zielonych punktów. W poniedziałek wystartował Wrocławski Indeks Powietrza, jest to odpowiedź na apel Dolnośląskiego Alarmu Smogowego w sprawie informowania mieszkańców o prawdziwej skali zagrożeń w obszarze jakości powietrza. Niecierpliwie czekamy na bardziej restrykcyjne normy dla całego kraju.