błękitny węgiel

Termomodernizacja wyparła błękitny węgiel

Smog przyczynia się według statystyk nawet do 40 tysięcy przedwczesnych zgonów w skali roku. Nic więc dziwnego, że polski rząd pod naciskami Unii Europejskiej zmuszony jest szukać efektywnych rozwiązań, które mogłyby zapobiec ciągłemu pogarszaniu się jakości powietrza. Po ostatnim wystąpieniu premiera Morawickiego stało się jasne, że Polska obrała kierunek na termomodernizację, ale czy słusznie?

Niewątpliwie termomodernizacja jest w stanie przyczynić się do poprawy jakości polskiego powietrza, ale nie brakuje sceptycznych opinii oraz innych pomysłów na rozwiązanie tego problemu. Jednym z nich jest tzw. „błękitny węgiel”, opracowany w Zabrzu, który miał być idealnym kompromisem pomiędzy nawykami grzewczymi Polaków, a działaniami chroniącymi polskie powietrze.

Błękitny węgiel jest tak naprawdę przetworzonym węglem kamiennym. Podczas spalania w temperaturze 450 stopni Celsjusza pozbawiony został dużej części trujących substancji, których uwalnianie się do atmosfery przyczyniało się właśnie do powstawania smogu.  Dodatkowo w procesie obróbki termicznej zwiększono jego efektywność energetyczną.

Niestety, jak mówi dla portalu money.pl Sławomir Stelmach, dyrektor Centrum Badań Technologicznych Instytutu Chemicznej Przeróbki Węgla w Zabrzu, potencjał projektu nie został wykorzystany. W ubiegłym roku czternaście małopolskich gmin zgłosiło się do Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w celu uzyskania dofinansowania na rzecz zakupu bardziej ekologicznej odmiany węgla. Do dziś nie uzyskały one odpowiedzi, alarmuje dziennik Fakt.

Błękitny węgiel jest droższy o ok. 30% od klasycznego węgla. Według analizy money.pl, gdyby pieniądze przeznaczone na termomodernizację wydać na dopłaty do zakupu błękitnego węgla, środków pieniężnych wystarczyłoby na 40 lat.

 

Dodaj komentarz


Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy maksymalnie jedną wiadomość w tygodniu, nie spamujemy!

Mogą Ci się także spodobać

Codzienny raport smogowy -10.11.

Dziś zaczynamy kolejny długi weekend, ale czy to dobry czas na rodzinne spacery? Dziś mapa znów zaświeciła się na czerwono, smog nie odpuszcza. Najgorzej jest na południu Polski, są miejsca gdzie poziom dopuszczalnego stężenie pyłów jest przekroczony nawet o 900%!!! Sprawdźcie czy warto dziś wychodzić z domu. Przypominamy, że smog stanowi poważne i jak najbardziej realne zagrożenie dla zdrowia, uważajcie na siebie.

Codzienny raport smogowy – 11.11.

Dziś świętujemy 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Obchody tego święta organizowane są prawie we wszystkich polskich miastach. Marsze, koncerty, biegi, akcje sadzenia drzew czy gry miejskie – większość atrakcji będzie odbywać się na “świeżym” powietrzu. Niestety smog nawet dziś nie odpuszcza, załóżcie więc maseczki, astmatycy, dzieci i osoby starsze powinni ograniczyć czas przebywania oraz unikać wysiłku fizycznego na otwartym powietrzu. Świętujcie zdrowo i z rozwagą!