Proekologiczny mural w Gdańsku. Miasto wspiera walkę z plastikiem

Proekologiczny mural w Gdańsku. Miasto wspiera walkę z plastikiem

Uroczyście odsłonięty w poniedziałek, nowy mural zdobi gdańską Szkołę Podstawową nr 19. Przesłanie jest proste – już niedługo nie będzie zwierząt i roślin. Wszystko pokryje plastik.

Wizja artysty wspierana przez miejską kampanię

Twórca dzieła Mark Looney Rybowski zaprezentował nam przewrotną wizję. Widzimy na niej dziewczynkę, która z założenia powinna karmić ptaki, ale zastąpiły je plastikowe siatki. To już drugi miejski mural który powstał w ramach kampanii „Gdańsk bez plastiku”. Oba przedstawiają dzieci, z tym że na pierwszych z nich mogliśmy zobaczyć chłopca, który strzela z procy z plastikowej butelki.

Prace rozpoczęły się 21 października i trwały około tygodnia. Sam artysta tak mówi o swoim  malunku:

Mural przedstawia dziewczynkę karmiącą jednorazowe foliówki. Ma to sugerować, że przy dużym zanieczyszczeniu, plastikach porwanych przez wiatr, ludzie przestaną odróżniać śmieci od ptaków. Chciałbym, żeby te murale mimo smutnego przesłania, były w odbiorze ciepłe i miłe 

Miasto w walce z plastikiem

Władze ratusza od dwóch lat walczą z plastikiem. Kampanii towarzyszą akcje promocyjne i edukacyjne, rozdanie materiałowych siatek, edukacja na temat recyklingu i przetwarzania odpadów.

infografika gdanskbezplastiku

 To kolejna odsłona miejskiej kampanii “Gdańsk bez plastiku”, która co ważne, przynosi efekty. Badania, które prowadzimy w Zakładzie Utylizacyjnym w Gdańsku pokazują, że coraz więcej gdańszczan prawidłowo segreguje odpady. Cieszę się, że możemy połączyć siły z wrażliwością zdolnego artysty i wspólne przemówić do gdańszczan i gdańszczanek poprzez formę, jaką jest mural.  – powiedziała Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska.

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.