Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Hinduskie święto kobiet dla pomyślności mężczyzn

henna

Hinduskie święto kobiet dla pomyślności mężczyzn

Dlaczego podczas jednego dnia w roku indyjskie kobiety nie jedzą i nie piją od wschodu do zachodu słońca? Poznaj Karwa Chauth – coroczne święto skierowane od kobiet do ich mężów. Łagodność i ekologia we wschodnim wydaniu.

swiat oze cfs wrze 420x250 1swiat oze cfs wrze 925x200 1
Reklama

Wierzenia związane z tym świętem łączą się z życzeniem szczęścia (metta), pomyślności oraz długowieczności, które kobiety chcą ofiarować swoim mężom. Uważa się, że Karwa Chauth jest jednym z najważniejszych dni w roku dla mężatek, a czasami panien, które postem chcą przyciągnąć do siebie miłość.

4 listopada 2020 roku, jak co roku indyjskie kobiety budzą się o świcie i jedzą Sargi – kosz pełen owoców, orzechów kokosowych, suszonych bakalii, czy wschodnich słodyczy. Kobiety piją też aromatyczną, indyjską herbatę i czekają na wschodzący księżyc. Karwa Chauth jest świętem zakorzenionym w filozofii i religii buddyjskiej.

Początki Karwa Chauth sięgają Mahabharaty, czyli jednego z najstarszych hinduistycznych poematów, który uznaje się za najdłuższy epos na świecie. Przestrzeganie postu przez kobiety podczas Karwa Chauth jest inspirowane historią Draupadi, która siłą myśli, medytacji i postu zapewniła mężowi bezpieczny powrót do domu.

image
fot. Unsplash

Co Karwa Chauth ma wspólnego z ekologią?

Karwa Chauth ma też wymiar ekologiczny, ponieważ po poście spożywa się głównie lokalne owoce i orzechy, kleik ryżowy, mleko sojowe oraz pije zebraną w Indiach herbatę. Po dniu kobiety nie spożywają też mięsa, a jeśli spożywają produkty odzwierzęce, to jest to ser paneer lub mleko różane. Doktor Pooja Thacker z Bombaju sugeruje, aby poszczące kobiety wybierały powyższe produkty po zakończeniu dziennego postu, bo są zdrowe i nie zakwaszają organizmu. Jednodniowa głodówka przynosi też korzyści dla zdrowia.

Szacuje się, że w Indiach żyje najwięcej wegetarian na świecie – 20-40% mieszkańców tego jednego z największych państw na globie. Wegetarianizm w Indiach jest ściśle związany z wierzeniami buddyjskimi i z systemem jogi. Dodatkowo im mniej przemysłowych hodowli zwierząt na świecie, tym mniej ich cierpienia, ale i emisji CO2, zużycia wody i więcej oszczędności. 

bZqQilPPn ZDNEcbm8Rn 1aJQjyMgRC1Y7OOitQcszTqF86D6s2hIIPifQxAj2AftTeqjJKHDLjHzQtz RyE3PjSAFozZjyqrGG3KAc1j6j6EUBr RrWMdfYxmBr j5y rBvh71k

Henna i jej znaczenie

Poprawianie urody henną jest znane od tysiącleci. Ta metoda była stosowana zarówno w Afryce, jak i w Azji. Lawsonia inermis, czyli lawsonia bezbronna ma naturalne właściwości barwiące i pielęgnacyjne. Używa się jej do farbowania włosów, brwi oraz do ozdabiania ciała. Henna jest krótkotrwałą formą tatuowania ciała i twarzy – obecnie jest to modny trend na Zachodzie, propagujący ekologiczną pielęgnację. Kobiety z Indii wciąż korzystają z dobrodziejstw natury i ozdabiają ciała roślinnymi i ayurwedyjskimi preparatami.

Źródło: indianexpress.com

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.