Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Co robi szara plama na Bałtyku?

Co robi szara plama na Bałtyku?

Wczoraj, tj. we wtorek 12 marca, niemiecka policja wodna wykryła ogromną, tajemniczą plamę na Bałtyku. Na ten moment nie wiadomo, co jest przyczyną powstania zanieczyszczenia. Śledztwo w tej sprawie trwa.

CFF OPP Baner poziom mobile450 x 250CFF OPP Baner poziom 6.03.2023 1
Reklama

Pachnie olejem napędowym

Do zdarzenia doszło w pobliżu znanego kurortu Prerow (Niemcy). Jak relacjonuje portal nordkurier.de, około godziny 8:50 świadkowie powiadomili inspekcję ochrony wód w Stralsund o dziwnym zjawisku na Morzu Bałtyckim, konkretnie u wybrzeży półwyspu Fischland-Darß.

Policjanci udali się na miejsce zdarzenia, gdzie z poziomu molo zauważyli ogromną plamę na tafli wody. Substancja o szarym kolorze pachniała olejem napędowym — poinformował Inspektorat Policji Wodnej w Stralsund.

fischland
Fot.: maps.google.pl

Czym jest tajemnicza substancja?

Urzędnicy z Inspektoratu Policji Wodnej w Stralsund (WSPI) jeszcze tego samego dnia wszczęli dochodzenie w tej sprawie. To poważne zanieczyszczenie wody, które swym zasięgiem objęło niemal 61 hektarów. Niemiecki Państwowy Urząd ds. Rolnictwa i Środowiska (StALU MV) sklasyfikował skażenie jako nienadające się do zwalczenia.

Na ten moment nie ustalono jeszcze rodzaju substancji, którą zanieczyszczono Bałtyk. Nie jest też znany sprawca przestępstwa. Wstępne podejrzenia padły na znajdujące się nieopodal miejsce prac budowlanych, jednak policja szybko zaprzeczyła temu doniesieniu. 

– Według wstępnych ustaleń nie ma dowodów na to, że mogły one pochodzić z prac budowlanych – powiedział rzecznik Inspektoratu Policji Wodnej w Stralsund.  – Prowadzone jest śledztwo na czas nieokreślony – dodano.

Plama na Baltyku
Fot.: LWSPA MV

Policjanci podczas interwencji zabezpieczyli próbki wody ze skażonego fragmentu Morza Bałtyckiego. Podjęli też kroki prawne, składając zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa. Sprawcy skażenia może grozić nawet do 5 lat pozbawienia wolności.   

Źródła: nordkurier.de, polizei.mvnet.de

Fot.: canva.com/@gettyimages, LWSPA MV, maps.google.pl

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.