Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Auroville, miasto przyszłości wspiera świat w walce ze zmianami klimatycznymi

Auroville, miasto przyszłości wspiera świat w walce ze zmianami klimatycznymi

Miasto Auroville powstało w 1968. Założyli je osadnicy pochodzący z różnych części świata, którzy chcieli stworzyć dla siebie i swoich dzieci “raj na Ziemi”. Jednym z ich założeń było życie zgodnie z naturą i ekologią. Aby podkreślić swój sprzeciw wobec postępujących zmian klimatu i bierności władz wolontariusze ze społeczności Auroville zainicjowali akcję sprzątania, a następnie stworzyli nietypową instalację artystyczną.

BANER MOBILEB1
Reklama

Utopijna wizja, czy przyszłość Ziemi?

O tym, jak wygląda życie w tej niezwykłej miejscowości możecie przeczytać w książce Katarzyny Boni, którą dla Was zrecenzowaliśmy i która jest nagrodą w konkursie organizowanym na naszym profilu na Facebooku.

Jednym z podstawowych założeń mieszkańców Auroville jest życie zgodne z zasadami zero waste i pokojowego istnienia z naturą. Dlatego 300 wolontariuszy zainicjowało akcję sprzątania swojego miasteczka. Wszystkie śmieci zebrano później na specjalnym happeningu przy głównym budynku Auroville. Wszystko po to, aby pokazać, jak wiele plastiku zużywamy i przypomnieć o konsekwencjach skrajnego konsumpcjonizmu.

KSTAR 925x200 PL 1
Reklama

Instalacja artystyczna

Całość miała przypominać wodę, bo to właśnie w morzu śmieci tonie ludzkość i przez globalne ocieplenie stale podnosi się poziom wód.

Tara, dziewiętnastoletnia aurovillaninka, która zainicjowała akcję mówi:

CFF Baner poziom mobile CFA 8.02 450 x 250 px 1CFF Baner poziom B3 CFA 8.02 1
Reklama

Myślenie o przyszłości smuci mnie i przeraża. Chcę upewnić się, że zrobię wszystko, co w mojej mocy, aby zapobiec katastrofie. Jest tyle piękna na świecie, ale niestety czas ucieka. W głębi serca wiem, że ciągle mam wybór i mogę coś zmienić, ale musimy działać wszyscy razem.

Widzimy coraz więc plastiku, który marnuje się i zanieczyszcza środowisko powiedział Ribhu, fundator wystawy WasteLess i mieszkaniec Auroville i dodał: Wiele firm produkuje już tylko plastik, a odpowiedzialność zrzuca na rządy i konsumentów.

Mniej plastiku, więcej odpowiedzialności

Auroville postanowiło założyć fundację WasteLess, która będzie działać pod hasłem „Break Free From Plastic”. Na świecie z 300 milionów ton produkowanego plastiku rocznie, tylko 9% jest poddawanych recyklingowi. A produkcja plastiku np. w Indiach jest co roku 2,5 razy większa. W mieście założono nie tylko fundację, która ma o tym uświadamiać, ale również powstała grupa osób odpowiedzialnych za zbieranie plastiku do recyklingu (Auroville Clean Up Group). Będzie działać nie tylko na swoim terenie, ale przede wszystkim w pobliskich Indiach.

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.