Czy Polacy wolą rzeczy z recyklingu? Konkurs Stena Recykling i idee GOZ

Czy Polacy wolą rzeczy z recyklingu? Konkurs Stena Recykling i idee GOZ

Reuse, reduce, recycle, czyli główne założenia gospodarki obiegu zamkniętego mogą wkrótce zrewolucjonizować dotychczasowe postrzeganie gospodarowania odpadami. Dzisiaj recykling nabiera nowego znaczenia – coraz więcej miejsc oferuje produkty pochodzące z recyklingu, a gospodarka zmierza ku ekologicznym przemianom. 

Według sondażu przeprowadzonego przez Stena Recykling wśród respondentów, 65% zapytanych o recykling odpowiedziało, że chce korzystać z produktów, które dostały drugie życie – czyli zostały ponownie przetworzone. Ponad połowa pytanych twierdzi, że gospodarka obiegu zamkniętego może mieć pozytywny i realny wpływ na nasze otoczenie. Zgodzicie się z tym?

Z ankiety przeprowadzonej przez SW Research na zlecenie Stena Recycling wynika, że zainteresowani dostrzegają potencjał GOZ. Zaletami dla rozwoju tej gałęzi gospodarki jest ochrona środowiska, oszczędności finansowe związane z trwalszymi produktami oraz nowe miejsca pracy.

Stena Recykling działa zgodnie z ideą GOZ – odpowiednio segregując i przetwarzając odpady, dba o środowisko i przeciwdziała zagrożeniom związanymi z zanieczyszczeniem i nadmierną eksploatacją przyrody. Marka współpracowała między innymi z Volvo oraz z Electroluxem przy stworzeniu odkurzacza pochodzącego w 100% z recyklingu. Pisaliśmy o tym na łamach Świata OZE:

Konkurs Stena Circular Economy Awards

Stena Recycling postanowiła już po raz czwarty nagrodzić inicjatywy związane z zagadnieniami gospodarki obiegu zamkniętego. Konkurs ma przyciągnąć zarówno firmy, jak i osoby prywatne, które chcą wspierać rozwój Polski w GOZ. Firma chce promować założenia GOZ i mieć bezpośredni wpływ na nasze otoczenie, dlatego organizuje coroczny konkurs. 

Jak podaje Stena Recykling, konkurs spotkał się z dużym zainteresowaniem studentów oraz przedsiębiorstw: od małych start-upów po większe korporacje. W III edycji konkursu wzięło udział 11 inicjatyw studenckich – łącznie 25 podmiotów. Wśród zwycięzców z zeszłego roku znaleźli się m.in.: Orange Polska S.A., Carrefour Polska Sp. z o.o., czy ERGO Hestia SA.

Świadomość Polaków w zakresie dbania o środowisko naturalne nieustannie rośnie. Jednak prawdziwa zmiana jest możliwa dopiero wtedy, gdy firmy, także opierając się na założeniach ROP, wprowadzą modele biznesowe istotnie zmieniające podejście do naszej planety. Konkurs Stena Recycling motywuje przedsiębiorstwa i młodych ludzi do budowania gospodarki opartej na zasadach maksymalizacji wykorzystania surowców naturalnych i ograniczeniu wytwarzania odpadów – mówi Michał Mikołajczyk, Prokurent z Organizacji Odzysku Opakowań Rekopol.

Działania na rzecz ochrony środowiska naturalnego mają coraz większy wpływ na pozytywne postrzeganie firm w oczach konsumentów. Dlatego zachęcamy wszystkie przedsiębiorstwa, które wprowadzają ideę GOZ w życie lub prowadzą działania mające na celu promocję gospodarki cyrkularnej, do udziału w IV edycji konkursu Stena Circular Economy Award – Lider Gospodarki Obiegu Zamkniętego – mówi Aleksandra Surdykowska, PR i Marketing Manager Stena Recycling. 

Pod tym linkiem znajdują się informacje o konkursie Stena Recykling. Zgłoszenia można przesyłać do 14 lutego 2021 roku.

Źródło: stenarecycling.pl