Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Projekt „Pojezierze Tarnowskie” z myślą o turystyce przyrodniczej

Projekt „Pojezierze Tarnowskie” z myślą o turystyce przyrodniczej

Projekt „Pojezierze Tarnowskie” wykorzystuje potencjał ekologiczny jezior i stawów pożwirowych. Realizowany jest już od kilku lat i w jego ramach powstaje m.in. Wodny Park Kulturowy w Borzęcinie i Dołędze, Zagłębie Różnorodności w Wierzchosławicach, Łętowicach i Radłowie oraz Wodny Park Adrenaliny w Podlesiu Dębowym, Radgoszczy i Starych Żukowicach.

Reklama

W realizację projektu „Pojezierze Tarnowskie” zaangażowane są trzy powiaty: tarnowski, dąbrowski i brzeski. Jego pełną koncepcję przygotowały Wydział Górnictwa i Geoinżynierii AGH w Krakowie we współpracy z biurem 55Architekci. Wspólny cel twórców to spójna rewitalizacja zespołu pogórniczych wyrobisk oraz zintegrowanie ich z lokalną przyrodą i kulturą. Pozwoli to na wykorzystanie potencjału ekologicznego miejsca i rozwój turystyki. Zagospodarowana w projekcie przestrzeń wyposażona będzie w wiele atrakcji.

Jednymi z masy interesujących pomysłów, który zostały wdrożone do projektu, są: Szlak Groteski poświęcony Stanisławowi Mrożkowi pochodzącemu z tych regionów oraz Syrenka Radłowska – przypominająca postać rzeźbiarki, Ludwiki Nitschowej, autorki pomnika Syrenki Warszawskiej. Wersja z Radłowa w tarczy ma zębate koło wybieraka górniczego.

Za ten projekt WGiG AGH na Międzynarodowym Forum Ekologicznym „Energetyka i środowisko” w 2017 roku otrzymało tytuł „Firma Przyjazna Środowisku” za „Stworzenie kompleksowego i wzorcowego projektu zagospodarowania wyrobisk pokopalnianych w zgodzie ze środowiskiem i zrównoważonym rozwojem”.

Był piasek, będzie woda. Powstanie… Pojezierze Tarnowskie

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.