Polska Sopocka spółdzielnia mieszkaniowa inwestuje w fotowoltaikę 25 stycznia 2018 Polska Sopocka spółdzielnia mieszkaniowa inwestuje w fotowoltaikę 25 stycznia 2018 Przeczytaj także Polska Bakterie w miejskich tężniach. Kraków chce wprowadzenia norm sanitarnych Miejskie tężnie zaczęły powstawać, by pełnić rolę „mini-uzdrowisk” dostępnych dla mieszkańców miast. W ostatnim czasie stały się bardzo popularne, dzięki wskazywanym prozdrowotnym właściwościom. Dzięki inicjatywom samorządów oraz często w wyniku głosowań na projekty Budżetu Obywatelskiego następne obiekty tego typu zaczęły pojawiać się w kolejnych miejscach w Polsce. Jednak te drewniane konstrukcje z gałązek tarniny mogą kryć niewidoczne zagrożenie. Badania mikrobiologiczne dowodzą, że często przy niewłaściwym utrzymaniu miejskie tężnie mogą stać się środowiskiem sprzyjającym rozwojowi bakterii i grzybów. Problemem ma być brak odpowiednich regulacji prawnych, co sprawia, że nie są zapewnione odpowiednie warunki sanitarne. Polska Giełda bije rekordy, a firmy zwalniają tysiące pracowników. Narasta cichy kryzys polskiej gospodarki Początek roku pokazał wyraźny kontrast w polskiej gospodarce – rekordy na warszawskiej giełdzie zbiegły się z falą zwolnień i pogarszającą się sytuacją na rynku pracy. Rosnące koszty działalności sprawiają, że część przedsiębiorców ogranicza inwestycje lub całkowicie wycofuje się z mniej rentownych segmentów rynku. Efektem są tysiące zwolnień i najsłabsza sytuacja na rynku pracy od ponad czterech lat. W tle tego kryzysu sektor energetyczny przechodzi gwałtowną transformację, od której zależą koszty prowadzenia biznesu w kraju nad Wisłą. Fotowoltaika cieszy się w Polsce coraz większą popularnością. Dzieje się tak między innymi za sprawą dotacji. Dodatkowo użytkownicy polecają sobie nawzajem tę technologię, ponieważ dzięki niej mają niskie rachunki za prąd. Istnieje mylne przekonanie, że inwestycje w energię ze słońca to domena prywatnych mieszkań i domów jednorodzinnych. Inicjatywa sopockiej spółdzielni mieszkaniowej zdecydowanie temu przeczy. Spółdzielnia Przylesie w Sopocie zamierza zainwestować w montaż ogniw fotowoltaicznych na balkonach. Wszystko po to, by ograniczyć rachunki za prąd. Uzyskana energia posłużyłaby do np. zasilenia oświetlenia na klatkach schodowych. Reklama „Fotowoltaika to jeszcze koncepcja. Ale już dziś chcemy przystosować budynki, by montaż paneli w przyszłości na elewacji był możliwy, w tym celu powiększymy i dociążymy balkony. Ciekawym rozwiązaniem wydaje się dziś, by to właśnie na balustradzie balkonów w przyszłości zamontować elementy generujące energię. Technologia pozyskiwania energii elektrycznej ze słońca postępuje błyskawicznie, a energia pod każdą postacią staje się coraz droższa”, mówił Gazecie Wyborczej prezes Spółdzielni Mieszkaniowej Przylesie, Piotr Kurdziel. W kilku polskich miastach są już zamontowane panele fotowoltaiczne na dachach bloków mieszalnych. Wystarczył upór mieszkańców, by zrealizować przyszłościową inwestycję. Nie zmienia to jednak faktu, że współpraca w porozumieniu jest o wiele łatwiejsza i przyjemniejsza. Zdaje się, że spółdzielnia Przylesie zdaje sobie z tego sprawę, działając w interesie wszystkich mieszkańców. Fot.: Canva Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.