Projekt Sunroof od Google

Projekt Sunroof (ang. słoneczny dach) stworzony został z inicjatywy Google. Pozwala on na odwzorowanie potencjału energetycznego przetwarzania energii słonecznej dla konkretnej lokalizacji. Jest to nowe narzędzie w Internecie, dzięki któremu można określić opłacalność instalacji słonecznej.

Zespół Google, w związku z taniejącymi instalacjami słonecznymi w Ameryce, wyszedł z inicjatywą stworzenia programu wyjaśniającego zasadę ich montażu. Firma chce zainteresować więcej potencjalnych inwestorów ekologicznymi rozwiązaniami, które pozwolą na zmniejszenie rachunków za energię elektryczną. Projekt daje szansę rozwiania wątpliwości typu: „czy aby na pewno mój dach jest wystarczająco nasłoneczniony?” lub „to na pewno jest dla mnie za drogie”.  Google chce, aby zainstalowanie paneli słonecznych było proste i zrozumiałe dla każdego.

Projekt Sunroof współpracuje z mapami Google, umieszcza na nich dane i korzysta z komputerowych zasobów, dzięki czemu pomaga obliczyć najlepszy solarny plan dla wybranej lokalizacji, pokazując potencjał energetyczny dachu. Póki co rozwiązanie to dostępne jest tylko w San Francisco, środkowej Kalifornii i okolicach Bostonu. Jednak każdy może się zarejestrować na stronie projektu i zobaczyć kiedy rozwinie się on w szukanej lokalizacji.

Jak już wspomnieliśmy, Sunroof bazuje na informacjach zawartych w Google Maps. Są one wykorzystywane, abyśmy mogli dowiedzieć się jak dużo słońca pada na nasz dach. Nowe narzędzie uwzględnia również takie parametry jak kąt nachylenia dachu, dane klimatyczne i przeszkody mogące wywoływać zacienienie (jak na przykład drzewa i kominy). Program następnie wykorzystuje te pomiary, aby wyliczyć ilość potrzebnych paneli i ewentualne oszczędności na rachunku za energię elektryczną. Można również wprowadzić średni rachunek za prąd, a program wyliczy optymalną instalację. Co więcej, projekt ten uwzględnia również programy wsparcia w okolicy (należy zwrócić uwagę, że póki co jest mały zasięg działania projektu) oraz pomaga w kontakcie z lokalnymi firmami z branży fotowoltaicznej. Po wprowadzeniu adresu, Sunroof wyszukuje budynek w Google Maps i automatycznie łączy informacje z innych baz danych, aby stworzyć indywidualną analizę dla dachu.

Projekt Sunroof, bazując na wszystkich danych, zaleca rozmiar instalacji do generowania prawie 100 proc. zużycia energii elektrycznej. Dzieje się tak dlatego, że większa instalacja to automatycznie większe koszty. Rozmiary pojedynczych paneli w instalacji solarnej mierzone są w kilowatach (kW). Podczas omawiania planów założenia takiej instalacji z wybranym dostawcą, znajomość zalecanej wielkości przedsięwzięcia jest dobrym punktem wyjścia do bardziej precyzyjnego oszacowania całkowitych kosztów i korzyści. W rozmowie od razu można przejść do konkretnych informacji.

Firma Google również korzysta z ekologicznych rozwiązań oraz współfinansuje nowe instalacje. Od zawsze był to wielki zwolennik energii o zerowej emisji dwutlenku węgla, a energia słoneczna jak najbardziej wpisuje się w taką wizję. Projekt Sunroof jest w fazie pilotażowej, a w ciągu najbliższych miesięcy będą prowadzone badania nad działaniem przedsięwzięcia, które pozwolą na ewentualne ulepszenia pomysłu.  Istnieje możliwość napisania maila z interesująca nas lokalizacją, a firma gwarantuje wiadomość zwrotną z informacją kiedy program będzie dostępny dla naszego dachu.