Proste sposoby na redukcję plastiku w swoim życiu

Okazuje się, że rozwiązanie problemu nadmiaru zużycia plastiku jest proste – wystarczy wykorzystywać mniej plastikowych, jednorazowych przedmiotów dookoła nas. Jeśli więc na święta obiecaliście sobie być bardziej eko, zapoznajcie się koniecznie z poniższym artykułem.

Jedzenie i napoje

Chyba najbardziej oczywistym sektorem, gdzie wiele możemy zmienić, jeśli chodzi o jednorazowe plastiki, jest nasza kuchnia i to, co jemy. Wystarczy więc przeanalizować, jak dużo jednorazowych pojemników znajduje się w danym momencie np. w naszej lodówce. Są ogromne szanse na to, że znajdziemy tam paczkowany, krojony ser, margarynę w pudełku, a jeżeli rozejrzymy się po całej kuchni, to także np. plastikową butelkę z sosem do sałatek, worek jabłek itp.

Fotowoltaika od Columbus Energy

Prawda jest taka, że obecnie niemalże każdy rodzaj jedzenia zawijany jest w plastik, ale coraz bardziej popularne są sklepy, które sprzedając różne towary na wagę, pozwalają na korzystanie z pojemników wielokrotnego użytku. Dotyczy to nie tylko warzyw i owoców, ale także suchych produktów.

Starajmy się zwracać uwagę na to, jak coś jest zapakowane. Wiele rzeczy, jakie znajdziemy w sklepie, pakowane może być w papier bądź szkło – surowce poddawane recyklingowi, które można łatwo powtórnie wykorzystać. Oczywiście nie każdy towar znajdziemy w takim opakowaniu – mleko w szklanych butelkach jest obecnie rzadkością.

Jeszcze gorzej jest z napojami. Woda czy inne napoje to miliony plastikowych butelek dziennie, które są wyrzucane na całym świecie do kosza zaraz po opróżnieniu. Jeśli chcemy coś z tym zrobić, to jest na to szansa.

W wielu kawiarniach możemy przyjść po kawę z własnym kubkiem, takim wielorazowego użytku. Z kolei wodę zabierać możemy ze sobą z domu – napełniajmy tutaj wielorazowy bidon, zamiast kupować wodę w jednorazówkach, które wyrzucimy od razu po wypiciu zawartości.

Przedmioty codziennego użytku

Jeśli chodzi o elementy nas otaczające, to wiele z nich także dostarczane jest do nas w jednorazowych, plastikowych opakowaniach. Mydło, szampon czy detergenty do prania lub mycia naczyń – wszystko kupujemy w plastikowych paczkach, które finalnie trafiają do śmieci.

Zamieńmy plastikową szczoteczkę do zębów na np. bambusową albo inną, wykonaną z materiału organicznego. Jest wiele dostępnych szczoteczek np. z drewna czy innych kompostowalnych materiałów. Jeśli chodzi o np. wkłady do maszynek do golenia, to szereg firm zapewnia obecne opcje wymiany – firma dostarcza nam nowe wkłady, a odbiera zużyte, które następnie poddawane są recyklingowi.

Zyski ze zmian

Oprócz czystszych oceanów, redukcja jednorazowych plastikowych opakowań w naszym życiu ma inne zalety. Jeśli zaczniemy w ten sposób dobierać to, co jemy, to szybko zauważymy, że wybieramy mniej przetworzone, zdrowsze produkty.

Szybko możemy też zauważyć, że oszczędzamy pieniądze. Biorąc wodę z kranu ze sobą, czy produkując własne mydło, w szerszej perspektywie oszczędzamy sporo pieniędzy. Podobnie np. w kawiarniach – przynosząc własny kubek, często możemy otrzymać rabat. A jedzenie przygotowane w domu i ze zdrowych składników, będzie tańsze niż obiad zamówiony na wynos.

Rezygnacja z tych plastików pomóc może także w poprawie organizowania naszego życia. Robiąc zakupy, czy przygotowując jedzenie, musimy szerzej i dokładniej planować. Nie możemy podjechać po drodze po lunch na wynos – musimy ugotować go w domu i z produktów, które wcześniej zakupiliśmy – najczęściej od lokalnych rolników sprzedających warzywa czy owoce na rynku.

Finalnie, jeśli interesuje nas ogrodnictwo i mamy na to miejsce, możemy rozważyć samodzielne hodowanie warzyw i owoców. Pozwoli nam to w pełni doświadczać pór roku i żyć zgodnie z filozofią slow-food.

Rezygnując z jednorazowych, plastikowych opakowań, nie tylko zredukujemy ilość odpadów zatruwających środowisko, ale także lepiej rozumiemy, jak gospodarować zasobami dookoła nas i żyć w harmonii z przyrodą.