Przekazywanie ciepła

Ciepło i jego przekazywanie towarzyszy nam każdego dnia. Czy potrafisz je znaleźć i w swoim otoczeniu?

W codziennym życiu da się zauważyć, że ciepło się przekazuje. Zawsze dzieje się to w ten sposób, że ciało, które ma go więcej, udziela go ciału, które ma go mniej. Są jednak różne drogi do przekazania ciepła.

Fotowoltaika od Columbus Energy

Dotyk, który ogrzewa

Najprostszym sposobem przekazywania ciepła jest dotyk. Kiedy trzymasz kubek z gorącą herbatą, to od niej nagrzewa się też naczynie, a później twoje ręce. Kiedy jest zimno, możemy użyć termofora, który szybko nas ogrzeje.

Zauważ jednak, że nie wszystkie substancje mogą przewodzić ciepło. Dotknij metalowej łyżki, albo garnka prosto z szafki. Wydają się zimne, prawda? Jeśli wyczuwasz, że ma jakąś temperaturę, to znaczy, że przewodzi ciepło. Spróbuj teraz dotknąć drewnianego stołu. Czy coś czujesz? Stół wydaje się obojętny, bo drewno jest izolatorem – nie przewodzi ciepła.

Sprawdź w ten sposób różne przedmioty w twoim otoczeniu. Które z nich przewodzą ciepło?

Unoszenie

Innym sposobem przekazywania ciepła jest unoszenie. Towarzyszy Ci w domu każdego zimowego dnia. Na zasadzie unoszenia działają kaloryfery: ogrzane powietrze unosi się i ogrzewa całe pomieszczenie. Dzieje się tak zawsze – ciepłe powietrze leci do góry, a zimne na dół. Jeśli masz antresolę w pokoju możesz zauważyć, że kiedy na nią wejdziesz, na pewno będzie tam cieplej niż na dole. Podobne zjawisko występuje też przy podgrzewaniu zupy w garnku. Chociaż płomień grzeje od dołu, to przecież cała zupa się podgrzewa – cieplejsze cząstki unoszą się na górę garnka.

Promieniowanie

To sposób przekazywania ciepła na odległość. Najbardziej znanym przykładem takiego przekazywania ciepła jest promieniowanie słoneczne. Słońce ogrzewa naszą planetę, sprawia, że latem jest nam bardzo ciepło, drzewa i krzewy mogą się rozwijać. Nie byłoby to możliwe, gdyby nie promieniowanie.

Czy potrafisz wymienić  inne przykłady przekazywania ciepła i dopasować je do odpowiedniej metody? Spróbuj, a przekonasz się jak wiele przedmiotów może przekazywać ciepło!

SŁOWNICZEK EKO-POJĘĆ

Konwekcja

Promieniowanie

Przewodzenie