Przełomowy polimer, który można recyklingować w nieskończoność

Tworzywa sztuczne są wytrzymałymi, wygodnymi i niedrogimi materiałami. Niestety mają negatywny wpływ na środowisko naturalne. Ich recykling to konieczność, ale większość plastików poddaje się mu jedynie kilkukrotnie.

Naukowcy z Uniwersytetu Stanu Kolorado odkryli jednak nowy polimer, który może być przetwarzany w nieskończoność. Do jego produkcji nie trzeba skomplikowanych technologii czy wykorzystania toksycznych związków chemicznych.

Nowe tworzywo jest wytrzymałe, odporne na ciepło i lekkie. Jego odkrycie to istotny krok w kierunku zrównoważonej przyszłości przemysłu tworzyw sztucznych, co doprowadzić może do czystszej przyszłości tego sektora.

Polimery to związki chemiczne składające się z łańcucha połączonych molekuł, nazywanych monomerami. Naukowcy z laboratorium kierowanego przez profesora Eugene Chena pokazali w 2015 roku monomer, który polimeryzuje w bardzo ekologicznych warunkach – w temperaturze pokojowej, bez wykorzystania szkodliwych rozpuszczalników.

Teraz udało im się opracować proces odwrotny. W opublikowanym w „Science” artykule opisują oni jak w niezbyt trudnych do osiągnięcia warunkach przekształcają oni ten polimer z powrotem w monomer, który może być następnie wykorzystany dalej, do produkcji kolejnych przedmiotów.

Polimer ten może być chemicznie przetwarzany w zasadzie w nieskończoność”, mówi Chen.

źródło: inhabitat