Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Przenośna turbina wodna działająca w rzece. Energia dla każdego, a do tego przyjazna dla środowiska

Przenośna turbina wodna

Przenośna turbina wodna działająca w rzece. Energia dla każdego, a do tego przyjazna dla środowiska

Firma Idénergie z Montrealu zaprojektowała turbinę hydrokinetyczną w celu zminimalizowania wpływu na środowisko wodne. Przenośna turbina wodna może wytwarzać energię, wykorzystując nurt wody w rzece. Jak wydajne jest urządzenie Kanadyjczyków?

CFF OPP Baner poziom mobile450 x 250CFF OPP Baner poziom 6.03.2023 1
Reklama

Przenośna turbina wodna

Chociaż turbiny wodne zainstalowane w strumieniu wody mogą wytwarzać energię elektryczną w sposób ciągły, niezależnie od pory dnia, mają duży wpływ na środowisko wodne. Przyjaznym dla środowiska rozwiązaniem okazuje się przenośna turbina wodna. Kanadyjczycy zdecydowali się na wirnik typu Darrieus, który nie szkodzi ekosystemowi.

Turbina rzeczna zamienia energię kinetyczną prądu rzeki na energię elektryczną.

Zasada działania

Prąd rzeki umożliwia wirowy ruch turbin, co uruchamia generator. Powstała energia jest następnie przekształcana w energię elektryczną dzięki konwerterowi. Następnie jest przekazywana do akumulatorów za pomocą kabli. Akumulatory ładowane są przez całą dobę, a falownik (inwerter) zamienia prąd stały (24-48 V DC) na prąd zmienny (120 V AC) służący zasilania urządzeń elektrycznych.

Przenośna turbina wodna
Przenośna turbina wodna, źródło idenergie.ca

Przenośna turbina wodna Idénergie w zależności od dostępnej prędkości wody może pracować z maksymalną wydajnością do 12 kWh. Pozwala to na utrzymanie zasilania typowych urządzeń w gospodarstwie domowym, takich jak lodówka, telewizor, komputer i oświetlenie.

Urządzenie wykonane jest głównie z metali szlachetnych, takich jak aluminium. Materiały te nie reagują ze środowiskiem i można łatwo poddać je recyklingowi.

Energia dla każdego

Idénergie opracowała nowy rodzaj technologii podwodnego generatora elektrycznego, wysoce wydajnego przy niskich prędkościach. Mechanizm jest całkowicie wodoodporny dzięki eliminacji wału napędowego między turbiną a generatorem. Wodoodporność ogranicza konieczność konserwacji i przedłuża żywotność urządzenia.

Dodatkowo wbudowany napęd o zmiennej prędkości umieszczony wewnątrz obudowy generatora umożliwia:

  • optymalną konwersję energii elektrycznej,
  • kontrolę prędkości obrotowej,
  • automatyczne uruchamianie turbiny,
  • możliwości zdalnego monitorowania produkcji energii,
  • hamulec awaryjny.

Instalacja turbiny hydrokinetycznej wymaga udziału tylko trzech osób z niewielkim lub zerowym doświadczeniem. Nie ma potrzeby stosowania dźwigów, modyfikacji koryta rzeki ani innych kosztownych prac budowlanych tak jak w przypadku większych elektrowni wodnych. Firma prowadzi wysyłkę turbin na całym świecie. Wystarczy wyjąć ją z pudełka i zmontować na brzegu rzeki za pomocą kluczy imbusowych.

źródło i zdj. główne: idenergie.ca

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.