Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Przy ZPUE Włoszczowa działa inteligentna stacja transformatorowa

Przy ZPUE Włoszczowa działa inteligentna stacja transformatorowa

Przy siedzibie ZPUE S.A. we Włoszczowie (woj. świętokrzyskie) działa Inteligentna Stacja Transformatorowa SPS z podziemnym magazynem energii. Urządzenie, które zadebiutowało na 31. Międzynarodowych Energetycznych Targach Bielskich ENERGETAB, jest połączone z turbiną wiatrową i panelami fotowoltaicznymi. Ponadto wyposażono je w ładowarkę do pojazdów elektrycznych.

CFF OPP Baner poziom mobile450 x 250CFF OPP Baner poziom 6.03.2023 1
Reklama

Stacja zlokalizowana jest na placu przez siedzibą włoszczowskiego oddziału spółki. W niewielkim budynku znajduje się nowoczesna aparatura i podziemne magazyny energii. Na dachu stacji zamontowane zostały panele fotowoltaiczne, a kilkadziesiąt metrów od niej stoi turbina wiatrowa. Właściciele aut elektrycznych mogą ponadto naładować swoje samochody dzięki stojącej na parkingu ładowarce zasilanej przez SPS.

Jak poinformował Maciej Naparty, Dyrektor Centrum Badań Rozwoju i Unifikacji w ZPUE S.A. , SPS pozwala na magazynowanie energii zarówno poprzez pobieranie jej z sieci dystrybucyjnej, korzystając z tańszej taryfy nocnej, jak również z odnawialnych źródeł energii. Z zmagazynowanej energii można korzystać wówczas, gdy panele fotowoltaiczne i turbina nie pracują, a także w przypadku awarii sieci skutkujących przerwami w dostawie energii. Podziemny magazyn energii to nie tylko bezpieczeństwo dostaw, ale także możliwość zmniejszenia ryzyka związanego ze szczytowym przekroczeniem zamówionej mocy, które wiąże się z karami. Magazyny energii dają też możliwość pokrycia tzw. „peaków” w poborze mocy przez klientów.

Stacje, takie jak ta we Włoszczowie, mogą odegrać znaczącą rolę w realizacji strategii rozwoju elektromobilności w Polsce. Zdaniem Agnieszki Całko, dyrektora marketingu w ZPUE S.A., SPS-y mogą w przyszłości pojawić się w Miejscach Obsługi Podróżnych przy autostradach. Dzięki temu udałoby się rozwiązać problem niewystarczającej infrastruktury przeznaczonej dla aut elektrycznych. Na stacji opracowanej przez ZPUE możliwe jest jednoczesne ładowanie trzech samochodów przy poborze aż do 150 kW energii.

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.