Przybyło 24,8 GW nowych mocy solarnych w I kwartale 2018 roku

Jak informuje portal PV Tech, w pierwszym kwartale 2018 roku rozbudowano moce energetyki solarnej o 24,8 GW. Odnotowano utrzymującą się tendencję rozbudowy infrastruktury fotowoltaicznej, której silne ożywienie zaobserwowano już w czwartym kwartale 2017 toku.

Początek 2018 roku zapewnił wzrost instalacji cienkowarstwowych modułów fotowoltaicznych. Najbardziej popularne na rynku były moduły produkowane na bazie krzemu krystalicznego (c-Si Module). W porównaniu do czwartego kwartału 2017 roku znacznie spadło zainteresowanie ogniwami z krzemu krystalicznego (c-Si Cell) w 2018 roku.

Fotowoltaika od Columbus Energy

Quarterly Capacity Expansion Announcements by Product Type 2014 Onwards (MW)

Prognozy dotyczące zwiększenia mocy produkcyjnych w pierwszym kwartale 2018 roku spełniły się głównie dzięki Chinom i Indiom w związku z krajowym popytem na rynkach azjatyckich. W Chinach przybyło 14,2 GW mocy solarnych, a w Indiach 6,2 GW.

USA zainstalowały 2,5 GW mocy fotowoltaicznej w I kwartale 2018 r., Osiągając 55,9 GW całkowitej zainstalowanej mocy. Jest to 13% wzrost w porównaniu do analogicznego okresu. Solar Energy Industries Association oczekuje, że całkowita zainstalowana moc fotowoltaiczna w USA wzrośnie ponad dwukrotnie w ciągu najbliższych pięciu lat, a do 2023 roku zainstalowanych zostanie ponad 14 GW mocy PV.

Znaczący wzrost ekspansji modułów cienkowarstwowych, w szczególności w Chinach, prowadzony jest przez jedną firmę Hanergy. Jak podkreśla PV Tech, I kwartał 2018 roku przyniósł niespodzianki, szczególnie w przypadku rozwoju technologii modułów CIGS, które zbudowane są z miedzi, indu, galu i selenu.

Źródło: PV Tech, SEIA