Jak przygotować Polskę na rozwój sektora OZE

„Konieczne jest przygotowanie systemu energetycznego na przyspieszenie rozwoju sektora OZE w naszym kraju”, mówi Joanna Maćkowiak-Pandera, prezes Forum Energii.

Forum Energii we współpracy z Agora Energiewende i firmą Ecofys przygotowało raport „8 sposobów integracji OZE. Bezpieczeństwo systemu wobec wzrostu źródeł zmiennych”.

„Na całym świecie obserwujemy dynamiczny wzrost OZE, szczególnie energetyki słonecznej i wiatrowej. W Polsce też możemy spodziewać się wzrostu ich zainstalowanej mocy. System energetyczny musi być na to przygotowany”, komentuje sytuację Maćkowiak-Pandera.

Raport traktuje o ośmiu obszarach integracji odnawialnych źródeł energii z systemem energetycznym w naszym kraju. To na przykład modernizacja sieci przesyłowych, zwiększanie elastyczności konwencjonalnych źródeł energii oraz popytu na nie, a także optymalizacja rozmieszczenia systemów OZE.

„Na razie brakuje strategii rozwoju OZE w Polsce, ale megatrendy nie pozostawiają wątpliwości, w jakich kierunkach będzie rozwijać się energetyka. To dobry czas na dyskusję, jak OZE mogą uzupełnić polski miks energetyczny i jak jednocześnie zapewnić stabilność funkcjonowania systemu energetycznego”, komentował Andrzej Rubszyński, dyrektor do spraw badań i analiz z Forum Energii.

Jak informuje Urząd Regulacji Energetyki, w polskim sektorze OZE dominują źródła wiatrowe, których jest niemalże 68,5%. Na kolejnym miejscu znajdują się elektrownie biomasowe, mające prawie 16% sektora, a na trzecim plasują się hydroelektrownie z udziałem 11,6%.

Dodaj komentarz


Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy maksymalnie jedną wiadomość w tygodniu, nie spamujemy!

Czytaj więcej:

Czy Śląsk jest skazany na węgiel? W rozmowie ze ŚwiatemOZE Patryk Białas – radny Katowic

Kiedy szukasz pomysłu, w jaki sposób zorganizować centralny plac w mieście, to zapytaj mieszkańców. Uważam, że właśnie mieszkańcy są największymi ekspertami od miasta – podkreśla Patryk Białas, aktywista klimatyczny i radny Katowic, opowiadając o swojej wizji na rozwój miasta oraz klimatycznej przyszłości Śląska.