Rachunek za prąd tylko 33,59 zł! To możliwe dzięki instalacji fotowoltaicznej – mamy dowody!

Pierwsza połowa roku była dla właścicieli elektrowni słonecznych zagadką. System bilansowania ilości energii oraz sprzedaż nadwyżek energii po 100% średniej ceny z rynku konkurencyjnego z poprzedniego kwartału rodził u właścicieli mikroinstalacji wiele niepewności. Postanowiliśmy sprawdzić, jak wygląda rozliczenie systemu bilansowania, który obowiązywał w pierwszej połowie 2016 roku.

Fotowoltaika od Columbus Energy

Pan Piotr – właściciel mikroinstalacji fotowoltaicznej o mocy 4 kWp, zechciał podzielić się z nami swoimi doświadczeniami z użytkowania instalacji. Mogliśmy przeanalizować jego ostatnie rozliczenie za energię z miesięcy od stycznia do czerwca 2016. Właściciel fotowoltaiki w ciągu 4 miesięcy pobrał z sieci jedynie 59 kWh! Wprowadził do niej bezpowrotnie (sprzedał) 199 kWh. Pozostałe zapotrzebowanie na energię zostało pokrytę przez instalację fotowoltaiczną. Przed uruchomieniem instalacji rachunki Pana Piotra sięgały 250 zł miesięcznie, a po uruchomieniu instalacji i zbilansowaniu ilości energii oraz sprzedaży nadwyżek – nowy rachunek pana Piotra opiewa na 33,59 zł.

Założyłem tylko 4 kWp, bo nie było miejsca więcej na dachu. – mówi nam Pan Piotr. – Instalację fotowoltaiczną założyłem nie aby zarabiać, ale żeby oszczędzać. Do tej pory płaciłem miesięcznie rachunki za prąd w wysokości 250 zł miesięcznie, za okres od marca do czerwca zapłaciłem 33 zł, więc tak naprawdę można powiedzieć, że zaoszczędziłem 1 000 zł dzięki instalacji fotowoltaicznej zamontowanej na moim dachu – polecam każdemu! – dodaje pan Piotr.

To jest dowód na to, że instalacje fotowoltaiczne w Polsce sa opłacalne. Dodatkowo od lipca 2016 jest nowa ustawa, która jeszcze bardziej poprawia ekonomię dla tego typu instalacji. Sprawdzimy ponownie za kilka miesięcy jak ta nowa ustawa wpłynie na rachunki Pana Piotra.