Rachunek za prąd tylko 33,59 zł! To możliwe dzięki instalacji fotowoltaicznej – mamy dowody!

Pierwsza połowa roku była dla właścicieli elektrowni słonecznych zagadką. System bilansowania ilości energii oraz sprzedaż nadwyżek energii po 100% średniej ceny z rynku konkurencyjnego z poprzedniego kwartału rodził u właścicieli mikroinstalacji wiele niepewności. Postanowiliśmy sprawdzić, jak wygląda rozliczenie systemu bilansowania, który obowiązywał w pierwszej połowie 2016 roku.

Pan Piotr – właściciel mikroinstalacji fotowoltaicznej o mocy 4 kWp, zechciał podzielić się z nami swoimi doświadczeniami z użytkowania instalacji. Mogliśmy przeanalizować jego ostatnie rozliczenie za energię z miesięcy od stycznia do czerwca 2016. Właściciel fotowoltaiki w ciągu 4 miesięcy pobrał z sieci jedynie 59 kWh! Wprowadził do niej bezpowrotnie (sprzedał) 199 kWh. Pozostałe zapotrzebowanie na energię zostało pokrytę przez instalację fotowoltaiczną. Przed uruchomieniem instalacji rachunki Pana Piotra sięgały 250 zł miesięcznie, a po uruchomieniu instalacji i zbilansowaniu ilości energii oraz sprzedaży nadwyżek – nowy rachunek pana Piotra opiewa na 33,59 zł.

Założyłem tylko 4 kWp, bo nie było miejsca więcej na dachu. – mówi nam Pan Piotr. – Instalację fotowoltaiczną założyłem nie aby zarabiać, ale żeby oszczędzać. Do tej pory płaciłem miesięcznie rachunki za prąd w wysokości 250 zł miesięcznie, za okres od marca do czerwca zapłaciłem 33 zł, więc tak naprawdę można powiedzieć, że zaoszczędziłem 1 000 zł dzięki instalacji fotowoltaicznej zamontowanej na moim dachu – polecam każdemu! – dodaje pan Piotr.

To jest dowód na to, że instalacje fotowoltaiczne w Polsce sa opłacalne. Dodatkowo od lipca 2016 jest nowa ustawa, która jeszcze bardziej poprawia ekonomię dla tego typu instalacji. Sprawdzimy ponownie za kilka miesięcy jak ta nowa ustawa wpłynie na rachunki Pana Piotra.

11 comments
 1. mam instalacje fotowoltaiczna od dwoch lat i stwierdzam, ze wszystko to co w artykule to prawda 🙂 rachunki na poziomie 20 zl miesiecznie – oplaty stale. W ciagu dwoch lat zwrocilo mi sie juz 5 tysiecy zlotych z 20 zainwestowanych w fotowoltaike

 2. Wybudowałem dom pasywny z ogrzewaniem nadmuchowym i wszytko w nim jest na prąd . teraz chce zrobić instalacje fotowoltaiczne . Ktoś mi z doświadczenia podpowie u kogo najlepiej Śląsk. i co i jak dobrze zrobić . Może ktoś wie jak jest z dotacjami z uni obecnie ? benek75@o2.pl

  1. ja robilem w Columbus Energy, fachowy montaz, doradztwo i najtaniej z robocizna za inwertery SMA, nie te chinskie szmelce

 3. Ciekawy artykuł 🙂 oczywiście jest to możliwe ale instalacja musi być dobrze zaprojektowana żeby się opłacało

 4. Założyłem instalację w grudniu 2016 płacę prognozową cenę 14 zł miesięcznie i po 5 miesiącach użytkowania wychodzi na to że będzie to w granicach 30 zł na miesiąc przy czym woda użytkowa jest 1/2 ogrzewana prądem reszta gaz lub kominek z płaszczem do tego jak pogoda dopisuje korzystam z mat elektrycznych wtopionych w posadzkę. .Może i koszt jest wysoki bo za swoja instalację 4,6kw zapłaciłem 27 tysięcy, ale żaden bank w tej chwili nie ma takiego oprocentowania by z takich pieniędzy mieć tyle zysku co ja w tej chwili. Średnio za energię płaciłem ok 200zł miesięcznie bez grzania wody i mat elektrycznych.Instalacja fotowoltaiczna ukierunkowana na dachu 32stopnie wschód-zachód. Przewidywana produkcja w tym miesiącu czyli w maju to 500kw, na dzień 22.05.2017 licznik wskazuje 380kw.

 5. Instalacja PV 3,3 kWp (Fronius+12 x Q.cells 275 Wp), kierunek Pd-Zach, produkcja całkowita za czerwiec 2017 – 456 kWh, Pobrano z sieci 150 kWh, Oddano do sieci 365 kWh, zużycie własne 91 kWh (20%). Nadwyżka = 80% z (365 – 150) = 172 kWh do odebrania w zimie. Rachunek za czerwiec – tylko koszty stałe 🙂

 6. Ja robiłem i polecam, bo mega szybko i fachowo. Pomogli we wszystkim, pozostało mi 13 zł miesięcznie opłat

 7. Też mam panele pv. Na początku mia lem obawy, bo to droga inwestycja. Oszacowano mi, że inwestycja zwróci się w 8-10 lat. Rachunki faktycznie tak jak w artykule między 20-30 zł.

 8. Dostałam wczoraj rachunek z PGE na kwotę 450 złotych za okres od 27.07.2018 do 09.01.2019 po założeniu w lipcu i uruchomieniu fotowoltaiki . Przeraziłam się bo wszyscy mówią ,że płaca tylko abonament a na fakturze jest tyle pozycji ze zajmuje to 1/2 strony A4 . Czy ktoś jest biegły w przetłumaczeniu takiej faktury ?

 9. Czy firma, która montowała instalację wykonała poprawne zgłoszenie instalacji do ZE? Czy można prosić o przesłanie zdjęcia rachunku?

Dodaj komentarz

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy maksymalnie jedną wiadomość w tygodniu, nie spamujemy!

Czytaj więcej:

Co Ministerstwo Przedsiębiorczości zrobiło dla eko-gospodarki? – bilans resortu

Udało nam się przeprowadzić cały szereg projektów, które realnie ułatwiają przedsiębiorcom życie oraz zapewniają im konkretne oszczędności. A także unowocześniają naszą gospodarkę i coraz śmielej pozwalają nam konkurować na globalnym rynku – chwali minister Jadwiga Emilewicz na dzień przed ciszą wyborczą. W bilansie przedstawiamy te zmiany, które przyczynią się do ochrony środowiska.