Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Ranking “Czystego Powietrza”. Oto najbardziej aktywne gminy

Ranking “Czystego Powietrza”. Oto najbardziej aktywne gminy

Aż 2160 gmin (ok. 87%) obecnie jest zaangażowanych w program “Czyste Powietrze” – największy antysmogowy program w Polsce. Które z nich złożyły największą ilość wniosków? Oto najnowszy ranking NFOŚiGW.

Reklama

Gminy zaangażowane w walce o czyste powietrze

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) opublikował ranking najaktywniejszych gmin w ramach programu “Czyste Powietrze”. Aż 657 najbardziej zaangażowanych ma otrzymać do 30 tys. złotych każda na zadania związane z wdrażaniem programu.

– Gminy są ważnym partnerem w programie „Czyste Powietrze”. Skutecznie wspierają swoich mieszkańców w pozyskiwaniu dofinansowania na wymianę kopciuchów i termomodernizację domów. Naszym nadrzędnym celem jest poprawa jakości powietrza i ochrona zdrowia wszystkich Polek i Polaków, dlatego tak ważne jest zaangażowanie także na poziomie lokalnym w walkę ze smogiem – powiedziała Dorota Zawadzka‐Stępniak, Prezes Zarządu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Ranking NFOŚiGW

Sporządzony ranking obejmuje okres od 1 kwietnia 2022 do 31 grudnia 2023 roku i bierze pod uwagę aż 2162 gminy, które przystąpiły do programu.

NFOŚiGW nagrodzi najbardziej aktywne z nich, biorąc pod uwagę liczbę złożonych na wymianę źródła ciepła i/lub termomodernizacji budynku wniosków, odniesioną do liczby domów jednorodzinnych znajdujących się na terenie gminy, na podstawie danych pochodzących z Głównego Urzędu Statystycznego.

Które gminy były najaktywniejsze?

Najbardziej zaangażowanymi w Polsce okazały się być: 

  1. gmina Adamówka (woj. podkarpackie) – 165 wniosków o dotację przy 1022 budynkach jednorodzinnych w całej gminie;
  2. miasto Kowal (woj. kujawsko-pomorskie) – 136 wniosków przy 849 domach;
  3. gmina Górno (woj. świętokrzyskie) – 550 wniosków przy 3642 domach;
  4. miasto Kolno (woj. podlaskie) – 172 wniosków przy 1157 domach;
  5. gmina Radzanów (woj. mazowieckie) – 131 wniosków przy 882 domach;
  6. gmina Opatów (woj. śląskie) – 267 wniosków przy 1813 domach;
  7. gmina Lutocin (woj. mazowieckie) – 155 wniosków przy 1060 domach;
  8. gmina Koniusza (woj. małopolskie) – 365 wniosków przy 2514 domach;
  9. miasto Lipno (woj. kujawsko‐pomorskie) – 323 wniosków przy 2303 domach;
  10. miasto Grajewo (woj. podlaskie) – 313 wniosków przy 2238 domach.

Z kolei najbardziej aktywnymi w tym kontekście województwami są: mazowieckie (7 gmin), kujawsko-pomorskie (6 gmin) i świętokrzyskie (5 gmin).

Poniżej przedstawiamy ranking gmin w formie graficznej z uwzględnieniem wskaźnika aktywności obliczonego na podstawie wyżej przytoczonych danych.

soze Infografika kwadrat 10 1

Kolejne gminy mogą zgłosić się do programu

“Czyste Powietrze” to największy program antysmogowy w Polsce, wspierający termomodernizację domów i wymianę nieefektywnych źródeł ciepła. Licząc od 2018 roku, złożono w ramach niego 892 479 umów, podpisano ich 723 432 i wypłacono aż 11 057 723 395 złotych dofinansowania.

24 czerwca NFOŚiGW ogłosił kontynuację finansowania działalności punktów konsultacyjno‐informacyjnych, wspierających wdrażanie programu „Czyste Powietrze” w stosunku do wszystkich gmin. Przewidywany budżet finansowania tego rodzaju miejsc na najbliższy rok wynosi 96 mln złotych.

Dodatkowo jeszcze w 2024 roku Fundusz planuje uruchomić kolejne możliwości współpracy dla gmin, które podejmą się roli operatora w programie „Czyste Powietrze”. Ich zadaniem będzie kompleksowe wsparcie beneficjentów, którzy bez pomocy z zewnątrz nie byliby w stanie samodzielnie podjąć się inwestycji i zgłoszenia do programu. Budżet tego zadania w perspektywie 2029 roku wyniesie 367 mln złotych.

Źródła: czystepowietrze.gov.pl; gov.pl

Fot.: gettyimages, gettysignature / canva.com; maps.google.com

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.