Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Raport GWEC o sektorze offshore – nawet 205 GW nowych źródeł do 2030 roku

Farmy offshore

Raport GWEC o sektorze offshore – nawet 205 GW nowych źródeł do 2030 roku

Globalna Rada Energii Wiatrowej (Global Wind Energy Council) – GWEC opublikowała swój najnowszy raport o rozwoju morskich farm wiatrowych, czyli offshore. Organizacja wskazuje, że rynek europejski nadal jest największym dla tego sektora, choć Azja powinna szybko go dogonić. W minionym roku zainstalowano w sumie 6,1 GW mocy offshore.

Reklama

Światowe rynki offshore

W minionym roku na morzach i oceanach zainstalowano łącznie 6,1 GW elektrowni wiatrowych. Największy udział w tym obszarze osiągnęły Chiny. Uruchomiły łacznie 2,4 GW farm. Za nimi znalazła się Wielka Brytania z 1,8 GW oraz Niemcy – 1,1 GW. W brytyjskich aukcjach OZE dla offshore, ceny energii osiągnęły rekordowo niskie poziomy od 31 do 41 £/MWh, o 30% mniej niż w 2017 roku. Dzięki temu gwarancję wsparcia otrzymało aż 5,4 GW projektów.

W ciągu dekady (2009-2019) ilość zainstalowanych morskich źródeł wiatrowych wzrosła dziesięciokrotnie. Tak jak w innych przypadkach OZE, również tutaj, branża dąży do przejścia w rozwój pozbawiony subsydiów. Do tego czasu musi dojść do istotnych zmian, dzięki którym koszty inwestycyjne będą malały. Chodzi o solidniejsze, regionalne łańcuchy dostaw, wieloletnie plany inwestycyjne oraz rozwój technologiczny (głównie floating offshore). 

Najważniejsze rynki offshore na świecie to: w Europie Wielka Brytania, Niemcy, Dania, Holandia, Belgia; w Azji Chiny, Japonia, Tajwan, Korea Płd. i Wietnam.

gwec wykres 2
Udziały w mocach źródeł offshore na świecie

205 GW w ciągu dekady

Analitycy GWEC przewidują, że do 2030 roku ilość operacyjnych źródeł offshore wzrośnie aż do 205 GW. To o 15 GW więcej, niż zakładano w ubiegłorocznym wydaniu raportu. Towarzyszył będzie temu wzrost tempa przyrostu nowych mocy – w 2025 roczny przyrost ma osiągać poziom 20 GW, a 5 lat później już 30 GW.

gwec wylkres 3
Przyrost nowych mocy offshore do 2030 roku

Na otwarcie własnego sektora offshore czekają takie kraje jak Brazylia, Meksyk, Indie, Sri Lanka, Australia, Irlandia, Polska, Litwa. Największym z nich mogą być Indie – ich potencjał szacuje się na 70 GW.

Szybki rozwój

GWEC jest przekonane, że rynek będzie się rozwijał niezwykle szybko. Offshore są tańszymi projektami od nowych projektów atomowych i gazowych i są jedynym tak mocnym rozwiązaniem, które przyspieszy, szczególnie w przypadku UE, realizację celu neutralności klimatycznej do 2050 roku. Komisja Europejska oszacowała, że do tego czasu, wspólnota będzie potrzebowała 240-450 GW źródeł offshore. W ten sposób morskie farmy wiatrowe stałyby się głównym źródłem energii na starym kontynencie. 

Zielona transformacja

GWEC zauważyło, że choć pandemia COVID-19 nie powinna zagrozić rozwojowi sektora offshore w dłuższej perspektywie, jednak stała się ona przyczyną do rozważenia wzmożonych działań w zakresie transformacji energetycznej. Szacuje się, że 1 GW farmy wiatrowej odpowiada 3,5 tony redukcji rocznej emisji CO2. To oznacza, że ludzkość będzie musiała zainstalować 100 GW źródeł wiatrowych w ogóle, jeśli tylko będzie dążyła do zahamowania wzrostu temperatury do 1,5-2°C w stosunku do okresu przed instrustrialnego.

Inwestycja w offshore i zyski gospodarcze

GWEC przewiduje, że energetyka w najbliższych latach stanie się najważniejszym sektorem dla gospodarki światowej. Wydanie 1$ w OZE ma zwrócić się w wysokości nawet 3-8$. Co więcej, jak podaje Międzynarodowa Agencja Energetyki Odnawialnej IRENA, inwestycje w sektor energii odnawialnej, w szczególności w gałąź budowniczą, zapewnią dwa razy więcej miejsc pracy niż inwestycja w sektor paliw kopalnych. 

Pełna treść raportu znajduje się tutaj.

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.