Wiadomości OZE Recyklomaty w Warszawie okazały się strzałem w dziesiątkę! 20 września 2019 Wiadomości OZE Recyklomaty w Warszawie okazały się strzałem w dziesiątkę! 20 września 2019 Przeczytaj także Polska Bakterie w miejskich tężniach. Kraków chce wprowadzenia norm sanitarnych Miejskie tężnie zaczęły powstawać, by pełnić rolę „mini-uzdrowisk” dostępnych dla mieszkańców miast. W ostatnim czasie stały się bardzo popularne, dzięki wskazywanym prozdrowotnym właściwościom. Dzięki inicjatywom samorządów oraz często w wyniku głosowań na projekty Budżetu Obywatelskiego następne obiekty tego typu zaczęły pojawiać się w kolejnych miejscach w Polsce. Jednak te drewniane konstrukcje z gałązek tarniny mogą kryć niewidoczne zagrożenie. Badania mikrobiologiczne dowodzą, że często przy niewłaściwym utrzymaniu miejskie tężnie mogą stać się środowiskiem sprzyjającym rozwojowi bakterii i grzybów. Problemem ma być brak odpowiednich regulacji prawnych, co sprawia, że nie są zapewnione odpowiednie warunki sanitarne. Polska Giełda bije rekordy, a firmy zwalniają tysiące pracowników. Narasta cichy kryzys polskiej gospodarki Początek roku pokazał wyraźny kontrast w polskiej gospodarce – rekordy na warszawskiej giełdzie zbiegły się z falą zwolnień i pogarszającą się sytuacją na rynku pracy. Rosnące koszty działalności sprawiają, że część przedsiębiorców ogranicza inwestycje lub całkowicie wycofuje się z mniej rentownych segmentów rynku. Efektem są tysiące zwolnień i najsłabsza sytuacja na rynku pracy od ponad czterech lat. W tle tego kryzysu sektor energetyczny przechodzi gwałtowną transformację, od której zależą koszty prowadzenia biznesu w kraju nad Wisłą. Statystyki w stolicy są dowodem na to, że na recyklomaty warto postawić w całej Polsce. Zebrano już 70 tys. plastikowych butelek, 16 tys. szklanych i 26,7 tys. puszek (stan z początku września). Mieszkańcy chętnie korzystają z urządzeń, dzięki czemu otrzymują atrakcyjne nagrody. Trzeba tylko usprawnić cały proces. Reklama Dwie maszyny zostały postawione w Warszawie w połowie lipca tego roku dzięki współpracy z Coca-Cola i Fundacji Nasza Ziemia. W ciągu niecałych wakacji umieszczono w nich ponad 110 tys. opakowań z tworzywa sztucznego, szkła oraz aluminium. Mieszkańcy w zamian za recykling otrzymują nagrody, np. bilety do kina lub teatru. Eko- i kultura za pan brat – Cieszę się, że warszawianki i warszawiacy tak chętnie korzystają z recyklomatów. To innowacyjny projekt, ponieważ nagrodą za działanie na rzecz ekologii jest m.in. rozrywka, na przykład bilet na spektakl teatralny czy seans filmowy. Jednocześnie przypominamy mieszkańcom, że butelki i puszki są wartościowymi surowcami, które można ponownie wykorzystać – mówił Michał Olszewski, wiceprezydent m.st. Warszawy. Projekt do poprawki? Niestety istnieje także druga strona medalu – problemem recyklomatów jest awaryjność. Urządzenia czasem mają kłopot z „rozpoznawaniem” opakowań, przynajmniej tak wynika z opinii mieszkańców Warszawy. W dodatku recyklomat z pl. Bankowego ma być przeniesiony na pl. Mirowski od strony parku, niedaleko Hali Gwardii. Kiedy dokładnie? Jeszcze nie wiadomo. Tymczasowo go wyłączono. Na razie można korzystać z maszyny znajdującej się przy ul. Ząbkowsiej. Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.