Redukcja zatrudnienia w sektorze lądowych farm wiatrowych w Szkocji to duży problem

W latach 2016-17 w Szkocji zniknęło z rynku 2400 miejsc pracy w sektorze wiatraków on-shore, jak podaje agencja Scottish Renewables. Za ten stan rzeczy organizacja wini działania rządu w Londynie ograniczające budowę lądowych instalacji wiatrowych.

Jak informuje agencja, spadek oznacza redukcję zatrudnienia w całym sektorze o 29% rok do roku. Winę za to ponosi decyzja rządu brytyjskiego z 2015 roku o realnym zatrzymaniu budowy kolejnych systemów wiatrowych na lądzie. Ponadto nie tylko w sektorze wiatrowym nastąpiła redukcja zatrudnienia. Jak podaje brytyjski urząd statystyczny, w tym samym okresie z sektora fotowoltaicznego zniknęło 100 miejsc pracy.

Całkowita łączna wartość obrotów w szkockim sektorze OZE i systemów niskoemisyjnych w 2017 roku wzrosła do 5,5 miliarda funtów z 5,4 miliarda rok wcześniej. Obroty w sektorze fotowoltaicznym spadły o 69% do 62 milionów funtów, a w sektorze lądowych instalacji wiatrowych spadły o 4% do 2,8 miliarda funtów.

Wicedyrektor Scottish Renewables, Jenny Hogan, skomentował tę sytuację: – Nasz sektor wielokrotnie ostrzegał brytyjski rząd, że blokowanie najtańszych form wytwarzania energii elektrycznej – lądowych instalacji wiatrowych i wielkoskalowej energii słonecznej – z rynku energii będzie powodować redukcję ilości miejsc pracy. (…) Prognozy te zostały jednakże zignorowane przez ludzi z rządu. 2400 miejsc pracy zostało utraconych w branży, która przynosi Szkocji ogromne korzyści społeczne, gospodarcze i środowiskowe oraz zapewnia miejsca pracy dla wykfalifikowanych pracowników i inwestycje w najodleglejszych częściach kraju.

Hogan dodaje również, że: – Podczas gdy zatrudnienie w innych częściach sektora OZE wzrosło, to wpływ na lądowe farmy wiatrowe i słoneczne ze strony rządu sprawił, że stały się one nieopłacalne. (…) Wzywamy rząd Wielkiej Brytanii do uznania tych faktów i usunięcia przeszkód uniemożliwiających konkurowanie tych technologii na rynku energii oraz umożliwienie Szkocji wykorzystania najbardziej namacalnych korzyści, jakie już przynoszą odnawialne źródła energii.

źródło: renews.biz