Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Rekord największej turbiny wiatrowej

Rekord największej turbiny wiatrowej

Światowy koncern General Electric poinformował o najnowszym rekordzie swojej prototypowej turbiny wiatrowej, która obecnie działa w Rotterdamie.

Reklama

Prototypowa turbina Heliade-X została uruchomiona w holenderskim porcie w Rotterdamie na początku listopada. Jej jednostkowa moc wynosi 12 MW. Zgodnie z najnowszym komunikatem od koncernu, w ciągu jednej doby, wiatrak wyprodukował aż 262 MWh energii elektrycznej. Taka ilość jest w stanie zaspokoić potrzeby energetyczne nawet 100 polskich rodzin w ciągu jednego roku!

Choć testy Heliade-X będą trwały przez 5 lat, już od przyszłego roku ruszy ich seryjna produkcja. GE jest zdania, że ich gigantyczne urządzenie, jednostkowo, może wytwarzać takie ilości energii, które zaspokoja potrzeby energetyczne nawet 16 tysięcy gospodarstw domowych. Przy średnim współczynniku wykorzystania mocy w wysokości około 67%, jedna turbina jest zdolna wytworzyć około 67 GWh w ciągu jednego roku. 

Jedną z pierwszych farm wiatrowych, na którą złożą się turbiny Heliade-X jest projekt budowany między innymi przez Dogger Bank na Morzu Północnym u wybrzeży Wielkiej Brytanii. Moc elektrowni ma docelowo wynosić 3,6 GW, a uruchomienie pierwszych wiatraków zaplanowano na 2023 rok.

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.