Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Rekordowa popularność dotacji w Czystym Powietrzu. PAS publikuje Barometr Programu

Rekordowa popularność dotacji w Czystym Powietrzu. PAS publikuje Barometr Programu

Coraz chętniej sięgamy po dotacje na wymianę kotłów i ocieplenie domów. W połowie marca do Programu Czyste Powietrze złożono rekordową liczbę wniosków – aż 6649.

Reklama

Rekordowe zainteresowanie Czystym Powietrzem

Tak dużego zainteresowania Programem jeszcze nie było. Tylko w tygodniu między 16 a 22 marca tego roku złożono ponad sześć tysięcy wniosków o dotację, na łączną kwotę 380 622 496 złotych.

To bardzo dobry wynik. Dla porównania średnia tygodniowa liczba wniosków składanych w 2023 roku wyniosła 4187. W ubiegłym roku rekord tygodniowej liczby wniosków odnotowano na przełomie lipca i sierpnia 2023 roku – 5891 sztuk.

– Tak dużego zainteresowania Programem nie było jeszcze nigdy. W marcu po raz pierwszy przekroczona została bariera 6000 wniosków tygodniowo – mówi Andrzej Guła, lider Polskiego Alarmu Smogowego.

Do celu daleka droga

Celem uruchomionego w 2018 roku Programu Czyste Powietrze (PCZP) jest likwidacja 3 milionów pozaklasowych kotłów, tzw. kopciuchów, w ciągu 10 lat. Do tej pory w ramach Programu złożono ok. 690 tysięcy wniosków na wymianę ogrzewania, co stanowi zaledwie 23% założonego celu. Proces likwidacji “kopciuchów” musi więc zdecydowanie przyspieszyć.

Polski Alarm Smogowy (PAS) przytacza wypowiedzi ekspertów, których zdaniem osiągnięcie celu trzech milionów wymienionych kotłów możliwe będzie, gdy tygodniowa liczba wniosków wyniesie co najmniej osiem tysięcy.

Barometr Programu Czyste Powietrze 1
Fot.: Polski Alarm Smogowy

PAS przypomina zapewnienia koalicji rządzącej oraz premiera Donalda Tuska. W umowie koalicyjnej z 10 listopada 2023 roku obiecano walkę ze smogiem m.in. “poprzez przyspieszenie procesu wymiany źródeł ciepła oraz termomodernizacji domów”. Na początku roku Prezes Rady Ministrów wskazywał, że “najbardziej efektywną formą walki ze smogiem w Polsce będzie błyskawiczna, na wielką skalę termomodernizacja”, dodając, że ma nadzieję, iż w drugiej połowie roku będziemy rekordzistami w skali Europy, jeśli chodzi o tempo zmian w tej dziedzinie.

– Wydaje się, że przyspieszenie, o którym mówił premier Tusk, właśnie się rozpoczyna. Szczególnie cieszy nas rosnące zainteresowanie inwestycjami obejmującymi termomodernizację, która pozwala na zmniejszenie kosztów ogrzewania domów. Obecnie już trzy czwarte wniosków obejmuje działania związane z ociepleniem budynków – komentuje Andrzej Guła. – Rząd musi teraz wprowadzić szereg reform, które zapewnią trwałe efekty walki ze smogiem. Jest to m.in. wprowadzenie dedykowanej taryfy dla użytkowników pomp ciepła, konsekwentne wdrażanie uchwał antysmogowych, przestrzeganie przepisów gwarantujących jakość paliw i urządzeń grzewczych czy większy nacisk na kompleksowe termomodernizacje domów – dodaje. 

Barometr Czystego Powietrza

Aby na bieżąco monitorować postępy w realizacji projektu, Polski Alarm Smogowy opublikował właśnie Barometr Programu Czyste Powietrze. Organizacja będzie aktualizowała go co tydzień. Link do niego znajduje się tutaj: Barometr.

Barometr Programu Czyste Powietrze 2
Fot.: Polski Alarm Smogowy

Źródła: Polski Alarm Smogowy

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.