Rekordowa temperatura na Spitsbergenie

W sobotę 25 lipca na Spitsbergenie w archipelagu Svalbard w Arktyce odnotowano najwyższą temperaturę w historii pomiarów. Termometry pokazały aż 21,7℃.

Pobity rekord sprzed 40 lat 

Norweski instytut meteorologiczny poinformował w sobotę, że w miejscowości Longyearbyen o godzinie 18 czasu lokalnego, termometry pokazały aż 21,7 ℃. Odczyt ten przewyższył dotychczasowy rekord z 1979 roku o 0,4 stopnia.

Francuska Agencja Prasowa (AFP) alarmuje, że temperatury, jakie obecnie panują na arktycznych wyspach Norwegii – w tym również na Spitsbergenie – są znacząco powyżej normy. W lipcu bieżącego roku są o ok. 5-8 stopni wyższe, niż w analogicznych okresach wcześniejszych lat.

Lodowce topnieją coraz szybciej

Narastające ocieplenie klimatu widać bardzo wyraźnie. Eirik Grønningsæter, biolog i fotograf podczas rozmowy z norweskim portalem NRK podkreślił, że uwidacznia się ono topnieniem lodowców.

 – W tej chwili lodowiec Longyear topnieje. Woda z roztopów wpada do rzeki. Poziom wody nie jest krytycznie wysoki, ale jest znacznie wyższy niż zazwyczaj o tej porze rokupowiedział Grønningsæter.

Będzie coraz cieplej

Norweskie władze podają, że średnia temperatura na archipelagu Svalbard od 1971 do 2017 r. wzrosła o 3-5 stopni. Według wyliczeń naukowców, do końca wieku będzie wyższa o kolejne 7-10 stopni w porównaniu do okresu 1970-2000. 

Źródło: smoglab.pl