Rekordowe jednozłączowe ogniwa fotowoltaiczne

Firma Alta Devices z Sunnyvale w Kalifornii stworzyła właśnie rekordowe, jednozłączowe ogniwo fotowoltaiczne. To siódmy rekord, jaki ta firma bije w zakresie tego rodzaju ogniw PV.

Nowe ogniwo zostało przebadane przez certyfikowane laboratorium Fraunhofer ISE CalLab w listopadzie 2018 roku. Ogniwo osiągnęło wydajność konwersji równą 29,1% – to nieznacznie więcej, niż poprzedni rekord także należący do Alta Devices – 28,9%.

Jak piszą analitycy z portalu optics.org, przyrost wydajności jest niewielki, ponieważ obecne zmiany są tylko drobnymi poprawkami technologii. Dodatkowo, jak dodaje portal: „rekordowe ogniwa są bardzo małe i nie nadają się do komercyjnego zastosowania”.

Nie oznacza to jednak, że firma nie święci też sukcesów aplikacyjnych. NASA testuje ich rozwiązania na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS). Ewaluacja ogniw PV od Alta ma na celu sprawdzenie możliwości ich zastosowania w misjach na niskiej orbicie okołoziemskiej, takiej jak CubeSaty. Celem testów jest “ewaluacja nowych ogniw i modułów fotowoltaicznych do wykorzystania w przyszłych misjach NASA, jako wysokowydajnego źródła energii o kompaktowych rozmiarach i niewielkiej masie”.

Zainteresowanie NASA naszymi rekordowymi ogniwami pokazuje, że nasze systemy mogą pracować w jednych z najbardziej wymagających środowisk, w jakich pracują instalacje fotowoltaiczne”, mówi CEO firmy, Jian Ding.

Źródło: Alta Devices