Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Rekordowy wrzesień: węgiel odpowiadał za mniej niż 50% produkcji energii elektrycznej 

Rekordowy wrzesień: węgiel odpowiadał za mniej niż 50% produkcji energii elektrycznej 

Według danych Forum Energii, odnawialne źródła odpowiadały za 36,8% produkcji we wrześniu. Maleje udział węgla kamiennego i brunatnego, który odpowiada już jedynie za 48% miksu energetycznego. To istotne dane, szczególnie w kontekście planowanej dekarbonizacji. 

Reklama

Optymistyczne dane 

Udział węgla w krajowym miksie energetycznym wyniósł we wrześniu rekordowe 48% – taka sytuacja ma miejsce po raz pierwszy. Dane te pozwalają wyciągać optymistyczne wnioski – odnawialne źródła energii zyskują popularność, a Polska jest coraz bliżej osiągnięcia założeń klimatycznych wymaganych przez UE. 

– Mamy trwający od dawna trend przyspieszającej dekarbonizacji, tego rodzaju rekordów będzie więcej, chociaż akurat w kolejnych miesiącach bym się ich nie spodziewał. Wchodzimy w sezon grzewczy, będziemy znacznie więcej wykorzystywali paliw kopalnych – mówi Robert Tomaszewski, ekspert rynku energetycznego.

Jeszcze w 2018 roku węgiel stanowił 80% miksu energetycznego. Spadek tej wartości o niemal 30% świadczy o pozytywnym wyniku działań podejmowanych w celach dekarbonizacji. Jak wiemy, Polska zobowiązała się do zmniejszenia emisji gazów cieplarnianych o 55% do 2030 roku. Długoterminowe cele zakładają całkowite odejście od węgla i osiągnięcie neutralności klimatycznej do 2050 roku. 

Jest dobrze, ale są też braki 

Za taki wynik odpowiadają głównie elektrownie wiatrowe, które wyprodukowały aż 2,2, TWh, czyli prawie o ¾ więcej niż w 2023 roku. Drugie miejsce w produkcji OZE zajęły instalacje PV -1,5 TWh, które odnotowały spadek o 34% w stosunku do miesiąca poprzedniego. Instalacje biomasowe wyprodukowały 1 TWh, a elektrownie wodne – 1,01 TWh.   

Warto też odnotować spadek zapotrzebowania na energię elektryczną. We wrześniu średnie zapotrzebowanie wyniosło 17,1 GW (o 1,1 GW mniej niż w wrześniu rok temu) i było jednym z najniższych w ostatnich latach (pomijając pandemiczny kwiecień 2020). 

To wszystko sprawia, że wyraźnie spadają też emisje z elektroenergetyki. We wrześniu wyniosły 6,2 mln ton CO2, tj. o 19,6% mniej niż rok temu i 5,6% mniej niż w sierpniu. 

Forum Energii zwraca jednak uwagę na problem z magazynowaniem energii pochodzącej z OZE. Coraz częściej dochodzi do sytuacji, w których konieczne było nieplanowane wyłączenie instalacji, aby nie przeciążyć sieci. Rekord pokazuje, jak duży potencjał mają odnawialne źródła energii, ale wskazuje też na wady polskiego systemu. Moc wytworzona z OZE często nie dosięga tej zainstalowanej. Problemem jest również brak konkretnego resortu, który byłby odpowiedzialny za przyspieszenie transformacji oraz odpowiednie rozdysponowanie Funduszu Sprawiedliwej Transformacji. 

Zobacz też: Nowy podatek od ogrzewania. Co czeka właścicieli domów od 2027 roku?

Źródła: forum-enrgii, okopress.pl 

Fot. Canva 

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.