Restauracja wegetariańska na Malediwach – zbierz składniki na swoje danie

W ośrodku Soneva Fushi na Malediwach powstała pierwsza wegetariańska restauracja Shades of Green. Jej wyjątkowość polega na wycieczkach z przewodnikiem po ekologicznym ogrodzie. To tu goście uczą się roślin, przypraw, owoców i warzyw po to, aby ostatecznie zebrać składniki, z których później przygotowywane są dla nich dania.

Fotowoltaika od Columbus Energy

Na Malediwach znajduje się nietypowa restauracja. W niej goście zbierają produkty, z których później sporządzane są dla nich dania. To nowa wegetariańska restauracja Shades of Green w ośrodku Soneva Fushi na Malediwach. Pomysł na restaurację zrodził się w 2018 roku dzięki szefowi kuchni Carsten Kyster z Kopenhagi. Carsten dużo podróżował i pracował w Azji Południowo-Wschodniej przez 15 lat, aż w końcu któregoś dnia przybył do ośrodka Soneva Fushi jako gość. Po zjedzeniu lunchu, który został przygotowany ze składników z ekologicznego ogrodu w ośrodku na Malediwach, zrodził się pomysł. Nowa koncepcja weszła w życie po roku i od tego czasu 20-osobowa ekipa zaprasza gości na kolacje, w których główną rolę odgrywają rośliny.

Przed rozpoczęciem kolacji goście mogą się wybrać na wycieczkę po ogrodzie. Tam z przewodnikiem poznają zioła, rośliny, owoce i warzywa, a także zbierają składniki potrzebne do sporządzenia ich dań. Goście zbierają się wokół ogniska na przekąskę, by później cieszyć się sześcioma potrawami na stołach pod drzewami owocowymi. Taka kolacja może trwać nawet do późnych godzin nocnych. Szef kuchni Kyster stara się jak może, aby zaspokoić wymagające podniebienia gości, zachowując przy tym tradycyjną kuchnię Malediwów i Azji Południowo-Wschodniej z nordyckimi technikami kulinarnymi, takich jak: solenie, palenie, marynowanie i fermentacja. Menu w Shades of Green zależne jest od pór roku i układane jest pod kątem kolorów: czerwonym, zielonym i żółtym. Dania Kystera muszą spełniać sześć kategorii: świeżość/oczyszczenie, czystość, chrupkość, ziarnistość, ogień i słodycz.

Ośrodek Soneva Fushi leży na atolu Baa – rafie koralowej Rezerwatu Biosfery UNESCO. Goście tego ośrodka oprócz wegetariańskiej restauracji i wycieczek po ekologicznym ogrodzie korzystają także z innych udogodnień, takich jak kino na wolnym powietrzu, czy obserwatorium high-tech.