Rijad rozwinie zieloną energię w celu zmniejszenia zużycia czarnego złota

Arabia Saudyjska planuje opracować i wdrożyć w życie 30 projektów w dziedzinie energii słonecznej i wiatrowej w celu zwiększenia produkcji energii elektrycznej i zmniejszenia zużycia ropy naftowej. O ambitnych planach Saudyjczyków poinformował Minister energetyki, przemysłu i zasobów naturalnych Khalidal-Falih na konferencji w Rijadzie.

Według przedstawiciela władz saudyjskich, projekty „odnawialne” zostaną opracowane w ciągu najbliższych 10 lat w ramach programu o wartości 50 miliardów dolarów obejmującego plany zwiększenia produkcji energii elektrycznej. Władze Arabii Saudyjskiej oczekują, że po wprowadzeniu  programu największy światowy eksporter ropy naftowej będzie produkować 10 procent energii elektrycznej z wykorzystaniem odnawialnych źródeł energii (OZE) oraz elektrowni jądrowych. Agencja Bloomberg poinformowała, że w czwartym kwartale 2017 roku uruchomi przetarg na realizację projektu budowy nowych mocy o łącznej wartości 400 MW w północnym mieście Daumat al-Dżandal, zlokalizowanym w prowincji Al-Dżauf.

Al-Falih podkreślił, że w przyszłości rząd Arabii Saudyjskiej planuje także sprywatyzować i przeorganizować sektor elektroenergetyczny, w  tym zostaną przede wszystkim cztery spółki należące do SaudiElectricity Company.  Celem jest niezależność spółek działających w sektorze generacji energii, przesyłu oraz dystrybucji. Rijad stworzy dedykowaną spółkę, które będzie specjalizowała się w handlu energią elektryczną na poziomie lokalnym oraz w sprzedaży energii elektrycznej do innych krajów.

Interesująca jest też deklaracja spółki SaudiAramco. Wiceprezes SaudiAramco ds. rafinacji Abdulaziz Al Dzhudaimi podczas przemowy na konferencji powiedział, że spółka jest zainteresowana udziałem w drugim etapie przetargów projektów odnawialnych. W ramach realizacji tych projektów zdolności wytwórcze wzrosną do 10 GW.

Głównym źródłem dochodów Arabii Saudyjskiej jest sprzedaż ropy naftowej i gazu ziemnego. Jednakże, ze względu na długi okres niskich cen energii, rząd postanowił znaleźć inne źródła dochodów. Arabia Saudyjska organizuje już środki finansowe poprzez sprzedaż obligacji i tworzenie funduszy inwestycyjnych. W styczniu poinformowano, że Arabia Saudyjska planuje do 2023 roku produkować 10 GW z odnawialnych źródeł energii.

    Dodaj komentarz

Poprzedni artykuł

200 mln zł na odtworzenie przyrody na zniszczonych terenach

Następny artykuł

Ruszyły pracę nad znalezieniem odpowiedniej lokalizacji dla elektrowni jądrowej

Mogą też Ci się spodobać...Tagi: , ,