Rodzaje kolektorów słonecznych

rodzaje kolektorów słonecznych

Kolektory wykorzystują energię słoneczną do uzyskania energii cieplnej. Dzięki niej możemy np. podgrzewać wodę w kranie czy w kaloryferach. Kolektory mogą się od siebie różnić nie tylko szczegółami, jak na przykład rodzajem czynnika, ale także całą budową.

Najczęściej używane kolektory to takie, w których czynnikiem jest ciecz (płyn). Wśród nich możemy wyróżnić kolektory płaskie i kolektory rurowe.

Kolektory płaskie

Kolektory płaskie cieczowe są najpopularniejszym typem paneli solarnych. Absorber, czyli część, która pochłania promieniowanie słoneczne, jest tam całkowicie płaski. Zazwyczaj wytwarzany jest z blachy i pokryty specjalną powłoką. Pozwala ona pochłaniać bardzo dużo promieni słonecznych. Pod powierzchnią absorbera znajdują się rurki z przepływającym czynnikiem. Ułożenie rurek też ma znaczenie. Jeśli wiją się jak wąż, nazywamy je układem meandrowym. Taki układ spotkamy w większych instalacjach. Jeśli zaś rurki są proste jak struny, taki układ nazywamy harfowym. To ułożenie stosowane jest w małych instalacjach. Kolektory płaskie zazwyczaj montuje się na dachach.

Kolektory rurowe

Ten rodzaj kolektorów składa się z zestawu rur. Różnią się one od siebie ilością rur i grubością. Cechą charakterystyczną kolektorów rurowych jest próżnia. Występuje ona między absorberem, a szybą otaczającą kolektor. Próżnia jest najlepszym izolatorem, dzięki niej kolektor nie traci uzyskanej energii i jest wydajniejszy.Wśród kolektorów rurowych możemy wyróżnić te z bezpośrednim przepływem czynnika i typu „heat-pipe”, co znaczy tyle, co „gorąca rurka”.

Inne typy kolektorów

Istnieją też kolektory rzadziej używane. Na przykład kolektory powietrzne, które służą do osuszania zbóż albo ogrzewania powietrznego. Można też spotkać kolektory bez szyby, takie, które obracają się za ruchem słońca.Są też kolektory skupiające promienie słoneczne w jednym punkcie lub na małej powierzchni. Nie są one jednak tak popularne, jak kolektory płaskie czy rurowe.

 

SŁOWNICZEK EKO-POJĘĆ

Absorber

Układ harfowy

Układ meandrowy

 

    Dodaj komentarz

Poprzedni artykuł

Lidl inwestuje w ładowarki dla samochodów elektrycznych

Następny artykuł

Panele monokrystaliczne

Mogą też Ci się spodobać...Tagi: , , , , , , ,