1200x628 4
Reklama

Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Rodzinne zdjęcie i savoir-vivre na święta #24

ekoświęta

Rodzinne zdjęcie i savoir-vivre na święta #24

Dziś Wigilia. Pewnie wydaje Ci się, że musisz jeszcze raz odkurzyć salon, posprzątać kuchnię, wyprasować obrus i upiec kolejne ciasto… My jednak zachęcamy, aby dziś przestać myśleć o przygotowaniach, odpocząć i po prostu być tu i teraz. 

CFF OPP 450 250 1CFF baner poziom B3 CFA 8.02
Reklama

Skorzystaj z wolnych dni

Grudniowe dni to czas, kiedy nic nie musimy. Zbliżamy się do końca roku, który był wyjątkowo ciężki. Pracowaliśmy całe 12 miesięcy. Teraz jest moment, aby dostrzec efekty swojej pracy i działań, aby być dumnym z sukcesów i przeanalizować niepowodzenia. A także odetchnąć, spędzić czas z bliskimi, lub z samym sobą, i nabrać sił na nadchodzący nowy rok. 

Zrób rodzinne zdjęcie

Co roku zasypują nas świąteczne zdjęcia i relacje w mediach społecznościowych. Zachęcamy do tego, aby w te święta skupić się na celebrowaniu wolnego czasu i rozmowach z bliskimi. Skoncentrujmy się na tworzeniu wspomnień, które zapamiętamy wszystkimi zmysłami, a nie wrzucaniu ich do sieci. Na koniec możecie zrobić jedno, wspólne zdjęcie, które dołączycie do rodzinnego albumu lub wydrukujecie i powiesicie na ścianie. Z pewnością będzie wspaniałą pamiątką. 

freestocks GYrxt pUg8g unsplash

Świąteczny savoir-vivre

Przypominamy też kilka zasad, którymi warto się kierować podczas świąt, aby przebiegały w sympatycznej, pełnej ciepła atmosferze.

  1. Nie poruszaj drażliwych tematów, takich jak polityka, religia, czy kwestie światopoglądowe. To oczywiście ważne aspekty życia codziennego, jednak nie każdy potrafi rozmawiać o nich bez negatywnych emocji.
  1. Nie zadawaj prywatnych pytań (np. o zamążpójście, ciążę, choroby) przy wszystkich gościach. Nawet, jeżeli adresat pytania jest dla ciebie bliską osobą, niekoniecznie będzie chętny zdradzać szczegóły swojego życia na forum. Jeśli ta osoba darzy cię zaufaniem, możesz zapytać ją na osobności.
  1. Nie komentuj (zwłaszcza negatywnie) wyglądu, czy wyborów naukowych i zawodowych osób z twojej rodziny. 
  1. Nie dziel się sekretami lub prywatnymi sprawami jednego z twoich bliskich z resztą rodziny. 
  1. Nie plotkuj o osobach nieobecnych. Tak, to podejrzane, skąd sąsiad wziął pieniądze na nowy samochód, ale może pomówmy z rodziną o swojej pracy?
  1. Nie namawiaj lub nie zniechęcaj kogoś do jedzenia potrawy, tylko dlatego, że ty tak uważasz. Każdy odpowiada za własną dietę, a przede wszystkim – każdy powinien jeść tego dnia to, na co ma ochotę. 
  1. Nie zerkaj co chwilę w telefon. Jest to wyraz ignorancji w stosunku do naszych domowników.
  1. Nie narzekaj na prezenty. Nawet, jeśli nie przypadną nam do gustu, nie musimy dawać tego po sobie poznać. Pamiętajmy, że liczy się gest oraz pamięć, a niekoniecznie perfekcyjne dopasowanie do naszych pragnień.
  1. Ułóż spersonalizowane życzenia. Umówmy się – kiedy kolejny raz z rzędu słyszymy oklepane już “zdrowia, szczęścia, pomyślności”, nie jesteśmy zachwyceni. Krótkie, lecz miłe życzenia, nawiązujące do osoby, której je składamy, potrafią wywołać uśmiech na twarzy. Może to być życzenie powodzenia w nowej pracy, zdania egzaminów w sesji za pierwszym razem, lub rozwijania pasji. 
  1. Bądź eko! Nie marnuj jedzenia, nie wyrzucaj opakowań z prezentów – mogą się jeszcze przydać.

Spokojnych świąt! 

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.