Rolnicy muszą być przygotowani na coroczny atak suszy. ARMiR proponuje wsparcie

Wiceminister rolnictwa poinformował, że susza, która wcześniej nawiedzała rolników średnio co pięć lat, będzie teraz corocznym problemem, generującym spore straty. ARMIiR uruchamia program wsparcia związanego z nawadnianiem. 

Prawdopodobna wyższa temperatura, silne wiatry i mniej opadów to jest to, co nas czeka w najbliższych latach, oby nie dziesięcioleciachpowiedział dla PAP Ryszard Kamiński, wiceminister rolnictwa. 

Fotowoltaika od Columbus Energy

Eksperci wskazują, że ceny żywności z pewnością wzrosną i będzie to uzależnione od poziomu strat z powodu suszy.  Na ten temat wypowiadał się niedawno minister Jan Krzysztof Ardanowski: 

Wszyscy patrzymy z ogromnym niepokojem na niebo, bo ta sytuacja może przełożyć się również na sytuację rolników, na wielkość produkcji mówił szef resortu rolnictwa. 

Minister przekonywał, że sytuacja jest trudna, ale na pewno nie zabraknie żywności. Ocenił jednak, że najbardziej potrzebne produkty będą w pełni dostępne, a rząd zadba o to, by ceny nie były wynikiem spekulacji czy „nabicia kabzy przez handlowców czy pośredników”.

W tej chwili Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa udziela wsparcia dla rolników związanego z nawadnianiem. Można na przykład uzyskać dofinansowanie na studnię czy zbiornik wodny, ale nie np. na przydomowe oczka wodne. Program ma zwiększyć retencję wody. 

Szczegółowe informacje i dokumenty aplikacyjne dotyczące nawadniania znajdują się na stronie www.arimr.gov.pl w zakładce: Program Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 / Program Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 – działania / Poddziałanie 4.1.3 Modernizacja gospodarstw rolnych – w obszarze nawadniania w gospodarstwie. Nabór potrwa  do 20 lipca 2020 r.

Źródło: PAP, ARMIR