Rolnicy wystosowali pismo do Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi w sprawie organizacji społecznych, których skargi skutkują odbieraniem im zwierząt. Resort ma zająć się zmianą w przepisach.
– Do ministerstwa napływają jednak liczne wnioski hodowców i posiadaczy zwierząt, zarówno gospodarskich, jak i towarzyszących, z prośbami o zmianę ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o ochronie zwierząt. Wynikają one z dostrzeganych patologii przy odbieraniu zwierząt przez przedstawicieli organizacji społecznych, których statutowym celem działania jest ochrona zwierząt. Hodowcy i posiadacze zwierząt zwracają w nich uwagę na powtarzające się przypadki nadużywania tego uprawnienia przez niektóre organizacje – informuje resort w swoim komunikacie.
Jednocześnie resort podkreśla, że potępia maltretowanie zwierząt.
– Dobrostan zwierząt to jeden z kanonów pracy rolnika. Rolnicy w Polsce opiekują się milionami zwierząt. Wprowadzamy przepisy wspierające działania związane z podwyższeniem standardów utrzymywania zwierząt gospodarskich. Wprowadzamy programy zachęcające do zwiększania dobrostanu zwierząt. To np. potocznie nazywane krowa+ czy świnia+, jeszcze do niedawna przez niektórych wyśmiewane – podkreśla minister Jan Krzysztof Ardanowski.
Rolnicy twierdzą, że zwierzęta często są odbierane im bezprawnie, a potem aktywiści sprzedają je innym właścicielom. Ich zdaniem organizacje społeczne pod pretekstem walki o prawa zwierząt czerpią korzyści finansowe z tego procederu. Resort poinformował, że skargi przychodzą od osób w podeszłym wieku, niezamożnych, którym zwierzęta są odbierane mimo decyzji odmownej dotyczącej odebrania.
– Wnioski hodowców i właścicieli zwierząt nasiliły się po ogłoszeniu na terytorium Polski stanu epidemii. Widzą oni ryzyko rozprzestrzeniania się COVID-19, związane z bezpośrednim kontaktem w sytuacji odbierania zwierząt – zaznaczono.
Minister Ardanowski zapowiedział, że resort przyjrzy się przepisom i wprowadzi zmiany, które będą mogły ochronić rolników przed nadużyciami, a jednocześnie będą chroniły prawa zwierząt, których dobrostan jest zagrożony.
Źródło: PAP
Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.